V Británii se už dlouho nemluví o něčem jiném. Meghan a Harry v budoucnu nenastoupí na trůn. Nechtějí. Raději touží být finančně nezávislými a pracovat. Meghan je konec konců bývalá herečka, která se musela kvůli lásce k princovi vzdát své kariéry. Tohle je pro ni perfektní příležitost, jak se k ní zase nenápadně vrátit. Nabídky už se jí pozvolna hrnou.

Nebude to asi jediný důvod k odstoupení. Dost možná za to mohou také rýpavé komentáře prince Philipa. „Četla jsem, že princ Philip pravděpodobně přispěl k rozhodnutí vévodkyně a jeho vnuka nepoužívat později královské tituly. Byl na ně naštvaný,“ uvedla pro televizi Fox New Leslie Carroll, autorka mnoha knih o královské rodině.

Podle Leslie Carroll může za všechno princ Philip

„Už v minulosti měl divné poznámky o lidech jiné barvy pleti, takže příčina jejich rozhodnutí je možná daleko hlubší,“ dodává Carroll. Leslie Carroll má na svém kontě opravdu mnoho děl. Namátkou Významné královské sňatky, Královské aféry či Americká princezna: Milostný příběh Meghan Markle a prince Harryho.

Americká spisovatelka věří, že vévodkyně Meghan byla britským, zejména bulvárním, tiskem týrána. I to je další důvod, proč společně s Harrym odešli do ústraní, kde vychovávají v poklidu syna Archieho. „Není divu, že Harry má pocit, že má déjà vu. Vždyť takhle bylo zacházeno s jeho matkou – princeznou Dianou,“ pokračuje Carroll.

Meghan s Harrym chtějí Archieho vychovávat v ústraní

„Harry a Meghan byli v královské rodině šikanováni. Harry udělal moudré a dospělé rozhodnutí, kterým uchránil svoje malé dítě a manželku před toxickým prostředím,“ míní Carroll. U většiny veřejnosti se s takovým pochopením nesetkal. Kritizován byl i za to, že svoje rozhodnutí s Meghan zveřejnili na sociálních sítích. Královna o tom neměla ani tušení.

„Máme v úmyslu vzdát se role ‚předních‘ členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedli v prohlášení na Instagramu. Svůj čas chtějí rozdělit mezi Británii a Severní Ameriku, odkud Meghan pochází. Po bydlení se poohlížení pro změnu v Kanadě.

Poté, co slova o odchodu, vypustili do světa, Británie byla v šoku a Buckinghamský palác zuřil. „Je to ohromující, je to historické, v moderních dějinách to nemá obdoby,“ uvedl zpravodaj BBC Jonny Dymond, jenž se podobně jako Carroll zaměřuje na britskou monarchii.

Nikdo z mediálních expertů si nepamatuje doby, kdy by královská rodina vytahovala svoje spory na veřejnost. Všechno vždy proběhlo v absolutní tichosti. Těm časům ale zřejmě odzvonilo a jemný nesouhlas dala najevo i královna Alžběta. To se v minulosti také nestalo. Měla zřejmě co dělat, aby svůj vztek udržela na uzdě.

Královna byla z jejich rozhodnutí rozpačitá

V oficiálním prohlášení se píše následující. „Dnes jsem měla spolu s mou rodinou velmi konstruktivní diskuzi ohledně budoucnosti mého vnuka a jeho rodiny. Moje rodina a já naprosto podporujeme touhu Harryho a Meghan vybudovat si nový život jakožto mladá rodina.“

Ke konci psaného projevu už lze její názor odhadnout. „I když bychom preferovali, kdyby zůstali plnohodnotnými funkčními členy královské rodiny, respektujeme a chápeme jejich přání žít jako rodina více nezávisle a při tom zůstat váženou součástí mojí rodiny,“ dodává Alžběta, kterou mrzí, že přichází o vnuka a jeho choť.