„Deset let jsem mlčel, to stačilo,“ napsal Filip Smoljak na Facebook. Právě tam popisuje, jak bude vypadat působení senátora Davida Smoljaka, tedy jeho bratra a obviňuje ho ze smrti jejich maminky. Tu měl starší z nich vzít na početnou svatbu.

„Vzhledem k tomu, že těžce nemocná maminka byla před svou smrtí v ‚péči‘ Davida Smoljaka, je dost pravděpodobné, že podezřelý je právě on,“ zněla část textu.

Ladislav Smoljak by ze svých synů radost neměl

„Policie mě jen požádala o podání vysvětlení, protože dostala podnět od bratra,“ řekl webu lidovky.cz. David Smoljak. „Maminka bohužel zemřela v noci po svatbě svého vnuka, na kterou se moc těšila. Jsme z toho samozřejmě velmi smutní, stejně jako z toho, že takovou intimní věc někdo může zneužít pro svoji osobní válku,“ tvrdí dle portálu TN.cz.

Filip Smoljak říká, že Zdeněk Svěrák neuznává práva jeho otce jakožto režiséra a bratr David mu v tom má pomáhat. „Je to z jednoduchého důvodu, aby se Svěrák nemusel ptát tátových potomků, zda a za jakých podmínek může tato práva užívat. Jde tedy o popírání autorství, nikoliv spor o výši odměn za toto autorství,“ uvedl Smoljak mladší.

Filip a David nemají dobrý vztah

„Svěrák bohužel nerespektuje ani otcova práva k divadelním textům, které psali společně. Zde také vlastně nejde o výši odměn, ale zejména o dodržování zákona“ pokračoval.

„Zdeněk Svěrák odmítá respektovat autorský zákon, zatímco od jiných to tvrdě vyžaduje. Vysoudil například 100 tisíc korun od Bauhausu de facto za tři obecná slova,“ dodal Filip Smoljak.

„Já a ani nikdo z dalších sourozenců - s výjimkou bratra - se o nic nepřeme. Jsme rádi, že Divadlo Járy Cimrmana pokračuje tak, jak si to náš otec přál. Bratr chce všechno měnit podle svých představ, a tak vede už několik let spory s každým, kdo se k jeho požadavkům nepřidá,“ objasnil vše David Smoljak.

K celému sporu se vyjádřil i Zdeněk Svěrák, jenž počínání Filipa Smoljaka nechápe. „Mě to rozčiluje. Víte, než Láďa Smoljak zemřel, rozdělil autorská práva mezi své čtyři děti. Davida, Filipa, Kateřinu a Bětušku,“ řekl podle týdeníku Sedmička Svěrák.

„To jsou děti, které já všechny důvěrně znám, protože vyrůstaly s náma na chalupě, kamarádily s mými dětmi a tak dále. A my se máme rádi. Jenom Filip se nám z toho nějak vyloupl a my mu nějak nerozumíme,“ dodal.