Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dobré důvody, proč používat zavinovačku

Dobré důvody, proč používat zavinovačku
Dobré důvody, proč používat zavinovačku
Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Zavinování patří k nejstarším a nejpřirozenějším metodám uklidnění plačícího miminka v historii. Důvod je nasnadě. Pevné zavinutí navozuje děťátku pocit bezpečí, tepla a klidu, který zná z bříška maminky.

Po devět měsíců se miminko pohybuje v relativně těsném a teplém prostoru, jeho pohyby kopírují pohyby maminky a tlukot maminčina srdce navozuje pocit klidu a bezpečí. Bezprostředně po porodu se miminko ocitne v neznámém prostředí, velkém prostoru plném neznámých a pro novorozence rušivých vjemů. Cítí neklid a často pláče. Proto již v porodnici bývají děťátka porodními asistentkami zavinována a mnohé maminky v zavinování na doporučení pediatrů pokračují nadále i doma.

Mohlo by vás také zajímat: Na plačící miminka platí zavinování nebo Focení miminek: 4 otázky a odpovědi, jak na to

Pro jaká miminka je zavinování vhodné?

Jednoznačně pro miminka předčasně narozená (např. dvojčátka), kterým pevné zavinutí supluje pocity známé z dělohy. V zavinovačce se cítí v klidu, bezpečí a teple. V prvních měsících je u nedonošeňátek vhodné používat metodu pevného zavinutí, včetně ručiček. Nebojte se miminko zavinout tak, aby bylo limitováno v pohybu. I když se vám může zdát, že zavinutí je pro miminko zpočátku nepříjemné, vytrvejte, miminka si velmi rychle přivyknou.K tomuto účelu slouží klasické čtvercové bavlněné pleny většího rozměru (např. 120 cm x 120 cm) nebo speciální elastické zavinovačky vyvinuté pro nedonošená miminka, tzv. kokony, které lze na miminka pouze “nasunout”. Velkou výhodou je, že ani při nočním přebalování nemusíte miminko vybalovat, zavinovačky lze shrnout v jejich dolní části a miminko bez buzení přebalit.

Další skupinou jsou děťátka neklidná, plačící, vyžadující mnohdy permanentní chování v náručí. Tato miminka se v noci budí a důvodem je často vlastní, nekoordinovaný pohyb ručiček, tzv. Moro reflex. U těchto dětí lze opět použít nejdříve zavinovačky typu kokon nebo pevné zavinovací pleny a posléze je doporučováno přejít na volnější zavinutí, popř. postupně uvolňovat ručičky a ponechávat děťátku větší prostor k pohybu. Na trhu jsou k tomuto účelu k dispozici elastické zavinovačky, které lze zpočátku používat jako kokony a poté zavinovačku otevřením postranních zipů změnit na klasický spací vak.

Zavinování přináší úlevu rodičům

Miminka, která v noci špatně spí a často se budí, jsou i během dne podrážděná a uplakaná, nemají dostatečný odpočinek, kojení se stává stále obtížnější a to může částečně zpomalit jejich přirozený vývoj. Rodiče takových miminek jsou často bezradní, vyčerpaní nočním vstáváním a neustálým chováním. Jejich pocit vnitřní nespokojenosti a nervozity se samozřejmě přenáší na děťátko a rodina se ocitá v začarovaném kruhu.
Pokud si rodiče nejsou jisti, zda je zavinování pro jejich miminko vhodné, je na místě poradit se s pediatrem a způsob zavinování si nechat doporučit. Existují děti, kterým hlavně zpočátku vyhovuje poměrně pevné zavinutí, na straně druhé jsou také výjimky, které pevnější zavinování nesnesou a potřebují mít volné ručičky.
Jiné zavinutí vyžadují samozřejmě děti, kteří mají problémy s vývojem kyčlí, nebo miminka trpící kolikou.

Výrobci kojeneckého textilu vycházejí rodičům a pediatrům vstříc a škála zavinovaček, které můžete v obchodech najít, je nepřeberná.

Druhy zavinovaček

  • Klasické čtvercové pleny, které známe z porodnic. Jejich použití je velmi účinné, avšak vyžaduje jistý cvik.
  • Elastické zavinovačky, které umožňují pevné stažení včetně nožiček, nebo modely, které ponechávají nožičkám větší prostor k pohybu (vhodné pro děti trpící bolestí bříška).
  • Zavinovačky, jež umožní poměrně pevné zavinutí horní části tělíčka, přičemž nožičky jsou zavinuty volněji. Jedná o univerzální výrobek, který vyhovuje velké většině miminek a manipulaci se zavinovačkou zvládnou i maminky, které se zavinováním dosud žádnou zkušenost nemají.
  • Tzv. rychlozavinovačky pro miminka, u kterých pevné zavinutí není nutné nebo vhodné. Miminka zde mají relativní volnost pohybu.
  • Samostatnou kapitolou jsou zavinovačky slavnostní, krajkové, vhodné ke křtu nebo vítání občánků. Jedná se mnohdy o překrásné, ručně vyšívané kusy, které se dědí z generace na generaci a jejich cena bývá velmi vysoká.

Jak dlouho zavinovat?

Pokud se rozhodnete zavinovat, zůstává nezodpovězenou otázkou, jak dlouho. Existuje celá řada teorií i rad, kdy miminko přestat zavinovat. Jako ideální se obecně jeví doba, kdy děťátko samo signalizuje, že zavinování (zejména ručiček) je mu nepříjemné a je schopno nerušeně usnout i bez zavinovačky. Dalším zlomovým bodem je okamžik, kdy se miminko dokáže samostatně přetočit na bříško. Setkáváme se však také s dětmi, které si zavinování natolik oblíbily a na pocit bezpečí a klidu si navykly natolik, že zavinutí před usnutím vyžadují do 2-3 let.

Zajímavost ze světa VIP:

To, že je zavinování populární, dokazují i fotografie miminek celebrit. Zářným příkladem je nákupní horečka, která se strhla po narození prince George, jehož fotografie v dnes již legendární zavinovačce firmy aden+anais oběhla svět. Během devíti dní bylo objednáno více než sedm tisíc kusů zavinovaček a obrat firmy vzrostl o 600 %. Teď jen stačí hádat, v jakém modelu zavinovačky se objeví další královský potomek. 

Náš TIP:

Od pondělí 15. 9. si na Kafi budete moci zasoutěžit o 3 poukázky na nákup, které nám do soutěže věnovaly e-shopy NaturBabyShop a Světzavinovaček.

Vyzkoušejte NaturBabyShop a Světzavinovaček

Novorozenci milují zavinovaní. V zavinovačce se cítí klidně, bezpečně, mají pocit jistoty, který znají z maminčina bříška. Proto se dnes k zavinování vrací stále více rodičů a pediatři je doporučují. Výběr zavinovaček je obrovský a my vám chceme pomoci zorientovat se v něm. V našem e-shopu naleznete zavinovačky klasické, slavnostní i zavinovačky vyvinuté speciálně pro neklidná a plačtivá miminka.

Jednoznačně upřednostňujeme přírodní nebo bio materiály, výrobky vyráběné v ČR nebo v Evropě. Dodavatele pečlivě prověřujeme. Máme mnohaletou zkušenost s prodejem kojeneckého a dětského zboží. Všechny výrobky, které nabízíme, jsme vyzkoušeli, otestovali a jsme připraveni vám s výběrem kdykoli pomoci a splnit vaše přání.

www.svetzavinovacek.cz

www.naturbabyshop.cz

 


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky