Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Na plačící miminka platí zavinování

Na plačící miminka platí zavinování
Na plačící miminka platí zavinování
Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Proč miminko stále pláče? Otázka, která trápí mnohé bezradné rodiče, jejichž drobečci prokřičí dny a noci bez zdánlivé příčiny. Máme pro vás několik tipů, která opravdu fungují.

Potěšující zprávou pro všechny z vás, kteří toto období prožíváte, je, že ve velké většině případů bývá nevysvětlitelný křik miminka chápán jako tzv. tříměsíční kolika, která v relativně krátké době odezní. Samozřejmě je nutno, aby pediatr nejdříve vyloučil jiné příčiny, které k neklidu děťátka vedou. Může se jednat např. o hlad, nedostatečné odříhnutí, nevyhovující teplotu v bytě nebo např. alergii na některou z potravin, kterou maminka konzumuje v době kojení.

Mohlo by vás také zajímat: Jak se oblékat v těhotenství nebo Jak vybrat jméno pro miminko

Pláč jako komunikační prostředek

Je třeba si uvědomit, že pláč je jediný komunikační prostředek, který miminko ovládá a sděluje nám tak své aktuální pocity. To, že si pláčem miminko může vynutit naši pozornost, zjišťuje až později. Proto by měli rodiče na pláč reagovat a snažit se vzkaz, který takto dostávají, dešifrovat.

Že se jedná o problém rozsáhlý, dokazuje množství literatury, která byla na toto téma sepsána odborníky z celého světa. V Evropě a USA bývají nejčastěji diskutovány publikace Dr. Harveye Karpa a německé zdravotní sestry Rii Blom.

Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz

Přední odborníci radí

Dr. Harvey Karp je ve svých názorech a metodách poněkud netradiční. Vychází totiž z předpokladu, že miminka se rodí dříve, než jsou k tomuto kroku připravena, a postrádají tak klidné a teplé prostředí dělohy, na které si uvykla. Ať už jsou východiska autora jakákoli, kladný účinek jeho metody na plačtivá miminka je nevyvratitelný a metoda je praktikována a doporučována mnoha rodiči.

Utišení miminka dle Karpa spočívá v aplikaci několika kroků, kterými rodiče navodí miminku pocit bezpečí, který znají z bříška maminky. Zjednodušeně se jedná o těsné zavinutí miminka spolu s jeho správným uložením, houpání a navození zvukové kulisy šumem nebo dokonce stabilním hlukem, jeho houpání a následné sání.

Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz  

Na rozdíl od výše popsané metody je Ria Blom ve svých názorech na způsob utišení podstatně konzervativnější. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí situace je dle zdravotní sestry důslednost rodičů, kteří by měli trvat na tom, že místem pro spaní miminka je jeho postýlka (nikoli maminčina náruč) a do postýlky je miminko ukládáno již při prvních známkách únavy. Bloom klade velký důraz na budování „samostatnosti“ miminka. Rodič by dle ní neměl např. okamžitě reagovat na jakékoli zakňourání kojence tím, že jej zvedá z postýlky, houpe a uklidňuje. Mimo celou řadu dalších doporučení se Blom ve své knize zabývá systémem „4R“ (z němčiny), jehož respektování pomůže zklidnit neklidné a plačící mimiko. Jedná se o: ticho, rytmus, respekt a důsledné jednání.

Pokud máte doma miminko, které je často neklidné, pláče, špatně usíná a situace je pro vás nepříjemná, doporučujeme vám se s uvedenými metodami podrobněji seznámit a vyzkoušet je. Žádná z nich není samozřejmě samospasitelná, není třeba se předepsaných postupů dogmaticky držet. Každé miminko je neopakovatelný jedinec, který má své potřeby, a těm je třeba konkrétní metodu přizpůsobit.

Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz

Pevné zavinutí miminko uklidní

Jako první záchrana, kterou pediatři doporučují, je vyzkoušet pevné zavinutí miminka, a to včetně ručiček. Navodíme mu tak pocit bezpečí a klidu, na který je uvyklý z dělohy, a miminko se celkově zklidní. Na trhu je nyní velké množství zavinovaček, ze kterých je pro rodiče často obtížné vybrat. Pro plačtivá miminka jsou nejvhodnější elastické zavinovačky typu „kokon“ – novinka na našem trhu, které tělíčko včetně ručiček pevně obepnou a jejichž použití je díky elasticitě materiálu velmi snadné, nebo klasické čtvercové zavinovačky (velké pleny), jejichž použití vyžaduje trošku cviku, ale jsou dále univerzálně použitelné. Materiály je třeba volit prodyšné a jemné na dotek, protože přicházejí do bezprostředního kontaktu s pokožkou tělíčka.

Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz

Náš TIP:

Od pondělí 15. 9. si na Kafi budete moci zasoutěžit o 3 poukázky na nákup, které nám do soutěže věnovaly e-shopy NaturBabyShop a Světzavinovaček.

Vyzkoušejte NaturBabyShop a Světzavinovaček

Novorozenci milují zavinovaní. V zavinovačce se cítí klidně, bezpečně, mají pocit jistoty, který znají z maminčina bříška. Proto se dnes k zavinování vrací stále více rodičů a pediatři je doporučují. Výběr zavinovaček je obrovský a my vám chceme pomoci zorientovat se v něm. V našem e-shopu naleznete zavinovačky klasické, slavnostní i zavinovačky vyvinuté speciálně pro neklidná a plačtivá miminka.

Jednoznačně upřednostňujeme přírodní nebo bio materiály, výrobky vyráběné v ČR nebo v Evropě. Dodavatele pečlivě prověřujeme. Máme mnohaletou zkušenost s prodejem kojeneckého a dětského zboží. Všechny výrobky, které nabízíme, jsme vyzkoušeli, otestovali a jsme připraveni vám s výběrem kdykoli pomoci a splnit vaše přání.

Zdroj: Thinstock a www.naturbabyshop.cz

www.svetzavinovacek.cz

www.naturbabyshop.cz

 


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


TOP recepty: Jablečné snění

TOP recepty: Jablečné snění

Letošní babí léto se nese ve znamení deště a zralých sladkých jablek. Kromě jedení a sušení můžete jablka zpracovat do koláčů a muffinů. Máme pro vás…

Akční letáky