Podle Světové zdravotnické organizace je obřezáno 140 milionů žen po celém světě. Ženská obřízka se provádí kromě afrických zemí třeba v Jemenu, Jordánsku, Saudské Arábii či Ománu. Jedná se o kmenovou tradici, která se dělá, aby byla žena takzvaně čistá.

Některé kmeny začaly s obřízkou, aby předešly únosu žen jiným kmenem. Zároveň to ženám znemožňuje mastrubovat. Právo na rozkoš má totiž jenom muž. Některé kurdské rodiny si myslí, že sekret z pochvy je jedovatý a může muže zabít. Poštěváček tedy musí pryč.

Vchod od pochvy je následně sešit a vznikne jen úzká dírka na močení. Jiné kmeny na Mali v západní Africe tvrdí, že děti se rodí se dvěma pohlavími. U dívek se tedy část genitálu odřezává. Lidé žijí v domnění, že ženská obřízka je spojená s islámem, ale není tomu tak.

Jedná se o kmenovou tradici

Africké kmeny obřízku ženám prováděly dávno před tím, než vznikl Korán. Pravdou ale je, že čin, který se jeví jako nehumánní, se často odehrává v muslimských komunitách. Ve Velké Británii vám hrozí za vykonání ženské obřízky až 14 let vězení. Pravdou je, že dohlédnout na takzvané tradiční rodiny, je pro lékaře nadlidský úkol.

Existují tři typy obřízky. Klitoridektomie – při této operaci se odstraňuje klitoris a malé stydké pysky. Známá je také faraonská obřízka. Jsou při ní odstraněny malé stydké pysky, velké stydké pysky a klitoris. O svatební noci je pak žena naříznuta.

Je to velmi bolestivý proces

Sunna cirkumcize je třetí typ. Během tohoto zákroku je odstraněna špička klitorisu, což je nesmírně bolestivé. Ženy mají pak problém menstruovat, vyměšovat a sexuální život je pro ně spíše utrpení. A co teprve trauma na duši?