Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co dělají opravdu šťastní lidé jinak než ostatní?

Zdroj: Shutterstock.com

Jak dosáhnout v životě štěstí? Tak to je otázka, která zaměstnává odpradávna filosofy i běžné smrtelníky. Vždyť také, kdo z nás, by si nepřál být alespoň o fous šťastnější. Máme pro vás několik jednoduchých kroků, které skutečně fungují.

Hmotné bohatství vede spíše k tomu, že lidé tráví méně času příjemnými věcmi a více se věnují povinnostem a stresujícím závazkům. Vy to zkuste jinak:

1. Budujte důvěrná přátelství a pečujte o ně.
Lidé, kteří mají kolem sebe blízké přátele, se častěji cítí šťastni. Mají s kým sdílet život, nepřipadají si osamělí a zbyteční. Naší celoživotní oporou může být především stabilní partnerský vztah, pokud o něj oba partneři dostatečně pečují a vědomě se o něj snaží.

2. Nesrovnávejte se s ostatními.
Srovnávat se po finanční, fyzické a sociální stránce s ostatními je past. Vždycky budete mít kolem sebe lidi, kteří mají víc peněz než vy, kteří běhají rychleji než vy, kteří jsou úspěšnější ve své kariéře. Zaměřte se na svůj vlastní život, vlastní cíle, přání a potřeby.

3. Pravidelně cvičte a oddávejte se erotice.
Existuje úzká spojitost mezi fyzickým zdravím a pocitem štěstí. Kdokoliv, kdo si prožil dlouhodobější zranění nebo nemoc, ví, jak se to může podepsat na pocitu pohody a osobního štěstí. Sex – zejména v kontextu dlouhodobého milujícího partnerského vztahu – je zdrojem harmonizujícího štěstí a satisfakce.

4. Dopřejte si dostatek spánku.
Kvalitní spánek je naprosto nezbytnou součástí dobrého zdraví a šťastného života. Když nejste odpočatí, nebude vaše tělo a mysl fungovat tak, jak by mohly. Poznáte to – vaše nálada klesne.

5. Zkuste si vytyčit cíle a propracovávat se k nim.
Věřím tomu, že na cestě ke štěstí nelze opomíjet vlastní aktivitu. Když někam směřujeme, když se snažíme dosáhnout nějakého snu nebo cíle, prožíváme svůj život jako smysluplný a naplněný.

6. Najděte si smysluplnou práci.
Mnoho lidí tvrdí, že práce je jen práce. Myslím si, že smysluplná práce je víc než to – stává se součástí naší identity, posiluje nás a upevňuje. Někdy to trvá léta, než se nám podaří najít tu pravou. Pak to ale stojí za to.

7. Staňte se členem skupiny.
Toto pravidlo souvisí s radou číslo jedna. Jsme šťastnější, když někam zapadáme, když někam patříme. Možná si vybavíte ten hřejivý pocit, když jste mezi svými. Ať už to je fotbalový tým, kapela, nebo skaut.

8. Odpoutejte se od minulosti.
Často máme tendenci obviňovat se za chyby, které jsme udělali už dávno. To nám pěkně ukrajuje z našeho pocitu štěstí. Zkuste se zaměřit na tady a teď, a minulost nechte plavat.

9. Zaveďte si do života rutinu.
Ačkoliv si myslíme, že bychom v životě rádi různost a volbu, jsme přece jen šťastnější s limitovanými možnostmi. Dokládají to četné výzkumy. Ne že bychom se zříkali svobody rozhodování, ale nechceme být zahlceni. Rutina pomáhá limitovat počet možností, a tím i počet rozhodnutí. Rutina je pohodlná, a když si ji rozumně nadávkujeme, může nás dělat šťastnější.

10. Zkuste být zdrženlivější a skromnější.
Příliš mnoho dobrých věcí nakonec není k užitku. Jedna překrývá druhou, přestaneme se orientovat, a to nám na pocitu štěstí nepřidá. Je příjemné a přirozené si sem tam dopřát, ale nesmíme ztratit kontrolu. Závislosti nám mohou úplně rozbořit dosavadní život.

11. Buďte vděční.
Není náhodou, že mnoho knih zaměřených na osobnostní růst doporučuje praktikovat vděčnost. Pokud si budeme pravidelně uvědomovat, co pro nás různé věci znamenají, budeme schopni je mnohem víc ocenit. Nebereme pak svou situaci za samozřejmou a méně často pociťujeme závist.

12. Pomáhejte ostatním.
Altruismus – to je možná klíč ke štěstí. Neznamená to, že byste museli hned začít dobrovolničit v nějaké instituci, stačí, když se budete snažit naslouchat lidem kolem sebe a vnášet do života něco hezkého.

Opravdové štěstí prostě neplyne z peněz, ale z přátelství, dobrého zdraví a z vědomé snahy o osobní růst.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky