Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sněmovní volby 2021 začínají: Jak volit a na co dát pozor?

Hlas může udělit každý občan starší osmnácti let.
Hlas může udělit každý občan starší osmnácti let.
Zdroj: Profimedia
Hlas může udělit každý občan starší osmnácti let.

Volby do Poslanecké sněmovny jsou tady. Právě během pátku a soboty mohou všichni občané České republiky starší osmnácti let rozhodnout o složení dolní komory Parlamentu, čímž udají směr, jakým se bude země během následujících čtyř let ubírat. V kolik hodin se volební místnosti otevřou, jak samotný proces volení probíhá a co je ve volebních místnostech zakázáno?

Během pátku 8. října a soboty 9. října mají všichni občané Česka starší osmnácti let možnost ovlivnit budoucnost své země. Proběhnou totiž volby do Poslanecké sněmovny. O přízeň voličů tentokrát podle webu iROZHLAS bojuje 22 uskupení a 5258 kandidátů. 

Vstup do volební místnosti

Volební místnosti se otevřou poprvé v pátek ve 14 hodin a volit bude možné až do 22 hodiny. V sobotu mohou voliči přijít od 8 hodin a hlasovat do 14 hodin. Kde se jednotlivé volební místnosti nacházejí, měli starostové obcí a měst vyhlásit do 23. září. Přijít může každý občan České republiky, který alespoň druhého volebního dne dosáhne věku osmnácti let. 

Při vstupu do volební místnosti je nutné prokázat se platným průkazem totožnosti, tedy občanským průkazem nebo cestovním pasem. Každému voliči několik dní před volbami do schránky na adresu trvalého bydliště dorazily i volební lístky. Ty si občané mohou vzít s sebou k volbám, nejde ovšem o nutnost. Vydat je totiž může okrsková komise i přímo na místě. 

Od ní volič obdrží také úřednickou obálku, do níž se následně za plentou vloží hlasy. Volení za plentou je povinné, voliče během tohoto úkonu nesmí za plentu doprovázet žádná jiná osoba. Výjimku mají ti občané, kteří v důsledku zdravotních obtíží nejsou schopni volit sami. 

Jak volit

Po odchodu za plentu si volič vybere jeden hlasovací lístek toho uskupení, které chce podpořit. Na lístku může zároveň zakroužkovat i čtyři kandidáty, které upřednostňuje před ostatními. Volební lístek ovšem bude platný i v případě, kdy volič žádného kandidáta nezakroužkuje. 

Následně se hlasovací lístek vloží do úřednické obálky. Je nutné dávat pozor, aby byl do obálky vložen skutečně jen jeden lístek. V opačném případě by komise hlas považovala za neplatný. Pak stačí obálku vhodit do urny a je hotovo. 

Co se nesmí?

Volby mají svá stanovená pravidla, která jisté věci zakazují. Do volební místnosti například není možné vstupovat v oblečení s politickými motivy, neboť je během hlasování zakázána volební agitace. Stejně tak je třeba dbát na to, že při označování kandidátů na volebním lístku je nutné je označit jen a pouze zakroužkováním. Křížky či jiné symboly nejsou povoleny. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky