Jen několik dní před volbami narostly obavy o zdraví prezidenta republiky Miloše Zemana. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček krátce na to veřejnost prostřednictvím sociální sítě uklidňoval. „Pan prezident, který v těchto dnech velmi pečlivě připravuje strategii v Lánech, se již teď nesmírně těší na povolební vyjednávání! Mimochodem, je dojemné, kolik novinářů a politiků z obou koalic projevuje zájem o zdraví pana prezidenta. Můžete být v klidu, drazí,” uvedl Ovčáček. Jenže podle Deníku N a Radiožurnálu z Hradu nepřicházejí informace, které se plně zakládají na pravdě. Zdravotní stav Miloše Zemana je prý mnohem vážnější. Proč ho mluvčí tak úzkostlivě tají, není zřejmé.

Problémy s játry

Prezident Miloš Zeman strávil v září celkem osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici. Jak tehdy uvedl jeho mluvčí, Jiří Ovčáček, hospitalizace nastala kvůli dehydrataci a mírnému vyčerpání. Za cestou do nemocnice ale dle dostupných informací stál mnohem vážnější zdravotní problém. Jak totiž uvedly zmíněné weby, Miloše Zemana trápí potíže s játry. „Miloš Zeman byl hospitalizovaný kvůli stavu, kterému se říká ascites, což je tekutina v dutině břišní. Bylo to kvůli problémům s játry,” uvedl zdroj z lékařského prostředí. A informaci potvrdily i další zdroje.

A ke zdravotním problémům hlavy státu se nepřímo vyjádřil i jeho předchůdce Václav Klaus. „Jestli má problémy s játry, a to asi má, ale nejsem lékař, se zdravým úsudkem to nemá nic společného,” uvedl ve vysílání rádia Impuls Klaus a poukázal tak na to, že problémy se zdravím neovlivňují Zemana ve vykonávání jeho úřadu. „S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretou na straně druhé to souvisí, to ví každé malé dítě,” vyjádřil se ještě ke zdraví prezidenta.

Lékař chce, aby se Zeman vrátil do nemocnice

V pondělí navštívil v Lánech Miloše Zemana jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral, který měl podle Deníku N doporučit prezidentovi další hospitalizaci, během které by měl podstoupit další vyšetření. To měl Zeman ovšem odmítnout. Jenže jak se poté vyjádřil kancléř Mynář, návštěva Zavorala byla prý domluvená a žádná hospitalizace v plánu není.