Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Veronika Žilková natočila dokument o Izraeli: Řešila komplikace kvůli koronaviru

Veronika Žilková
Veronika Žilková
Zdroj: Profimedia
Veronika Žilková

Veronika Žilková (58) se po necelých dvou letech vrátila do Čech. Během pobytu v Izraeli nelenila a natočila o zemi dokument. Natáčení však komplikovala pandemie koronaviru. 

Pro rodinu 

Herečka Veronika Žilková (58) se po dlouhé době vrátila z Izraele do své domoviny. Odcestovala kvůli práci svého muže Martina Stropnického (63), který je tam velvyslancem, potřeba chránit rodinu ji nakonec přivedla zpátky. Po manželovi se jí stýská, ale svého rozhodnutí nelituje. Maminka, které táhne na stovku, ji potřebuje mnohem víc. „Už jsem v České republice několik týdnů. Přiletěla jsem domů na základě výzvy ministerstva zahraničí k dobrovolné evakuaci rodinných příslušníků diplomatů. Nechtěla jsem sem jet a trhat rodinu. Ale zjistila jsem, že karanténa uvěznila seniory včetně mé maminky v domech s pečovatelskou službou. To byl pro mě důvod okamžitě se vrátit.“

Po návratu musela přežít povinnou karanténu. Bylo to těsné, krátce po jejím skončení totiž maminka Žilkové onemocněla. Herečka se o ni mohla naštěstí postarat a dát ji všechnu péči, kterou potřebovala. "Myslím si, že můj návrat jí zásadně zachránil život," tvrdí. 

Druhý domov 

Z Izraele je Žilková nadšená. „Izrael je země, kde je radost žít, tam se všichni usmívají. Možná proto, že většina obyvatel jsou potomci těch, co prošli holokaustem. Tam se nepije na zdraví, ale na život. Nikdo nikam nespěchá. Všude je pohoda. Evropa je v pohybu, myslím si, že mnohdy přicházíme o dobrou náladu zbytečně. Já sama jsem tam přijela jako neurotička a za ty necelé dva roky mi došlo, že je zbytečné se pořád něčím trápit."

Na Blízkém východě žila bezmála dva roky. Jako manželka velvyslance si mohla užívat, ale ona se věnovala práci a natočila o zemi, která si získala její srdce, dokument. Bohužel se jí nevyhnuly komplikace spojené s pandemií koronaviru. „V době pandemie se točilo výborně, protože nikdo na těch památkách nebyl. Izraelci už od ledna filtrovali turisty a mnohé tam nepouštěli. Nepustili našeho kameramana a režiséra, protože do Izraele cestovali přes krizovou zemi. Naštěstí nám z Čech okamžitě poslali nový tým a s náhradníky jsme natáčeli bez dalších problémů. 

Žilkové v cizí zemi vyhovovala anonymita. "Pro mě bylo úžasné zjištění, že se se mnou lidé v Izraeli baví a nevědí, že jsem Žilková, ta herečka," svěřila se. „V Čechách jsem měla pocit, že se na mě lidé usmívají a jsou příjemní, protože mě znají z televize. V Izraeli jsem to nikomu neřekla a získala jsem tam spoustu nových přátel. Zároveň pro mě bylo moc příjemné zjistit, že mám nějakou hodnotu jako člověk. Jela se mnou jen má nejmladší dcera. Všichni ostatní zůstali tady, takže jsme fungovali na dálku přes WhatsApp a podobné vymoženosti."

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU