Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Anna Janatková padla do spárů lháře a vraha z Mostu, cestu ze školy nepřežila

Anna Janatková
Anna Janatková
Zdroj: Profimedia
Anna Janatková

13. října 2010 se měla Anna Janatková krátce po poledni vrátit ze školy Na Šutce. Ještě ten den odpoledne zalarmovali rodiče vyšetřovatele. Jako první se prohledávala vybydlená místa, kde pobývají lidé bez domova. Bez úspěchu. Našel se jen plyšový medvěd.

Anna Janatková

Školní brašna byla pod těžkou deskou, kterou by dítě nemohlo samo odsunout. Později se našly i klíče. Do akce se zapojilo velké množství dobrovolníků, pro jistotu ale bylo 25. října 2010 na celý případ uvaleno informační embargo.

Bezmála pět měsíců probíhalo vyšetřování bez úspěchu a nenašel se jediný důkaz, který by směřoval k nalezení Aničky. V prosinci dokonce Povodí Vltavy snížilo hladinu řeky, aby mohly být prohledány břehy. Tělo se objevilo náhodou při jarní oblevě, kdy se do místa stáhla zvěř. Tlející tělo hluboko v zemi je přilákalo a přivedlo policii na správnou stopu.

Otakar Tomek

Recidivista Otakar Tomek se pět dnů po nalezení torza těla malé Aničky pokusil v pankrácké věznici o sebevraždu oběšením. Neúspěšně. Ve vážném stavu byl převezen do Vojenské nemocnice ve Střešovicích, ale už se neprobral z bezvědomí. O dva dny později zemřel. Usvědčily ho kapky potu na školní brašně a stopy po uspokojování. Kromě DNA mu ale nebyly prokázány žádné další prohřešky a dlouho byl vyšetřován na svobodě. Byl z Mostu, kde své družce tvrdil, že jezdí do hlavního města za prací. Místo toho se potuloval a přespával ve strojovně výtahu panelového domu v pražských Ďáblicích. Kolonie v Troji plná bezdomovců a drogově závislých mu byla dobře známá. Policie ho zatkla na severu Čech a hospodě Luna. Od té doby při vyšetřování nespolupracoval a nechtěl ani podstoupit test na detektoru lži.

  • Ředitel školy označil Annu Janatkovou jako bezproblémové dítě a vyloučil možnost útěku z domova.
  • Otec Aničky odmítl spojitost zmizení dcery s jeho podnikáním a nabídl výkupné ve výši 3,5 milionu korun.
  • Vzniklo falešné bankovní konto, kam mohli lidé posílat peníze na podporu vyšetřování. Jednalo se o podvod.
  • Do vyšetřování se zapojila policie, armáda, Interpol i policejní střediska v zemích Schengenu
  • Média velice necitlivě rozebírala podezřelého (a později vraha) Otakara Tomka, což poškodilo celou jeho rodinu, která neměla s případem nic společného.

A dál?

Rodiče ani po letech nazepomenou, ale odmítají se bavit s médii. Za rodinnou tragédií udělali tlustou čáru. Na soud a státní zástupkyni podali žalubu, ve které napadli postup při vyšetřování. Nabídka 3,5 milionu korun nevedla k nalezení jejich dcery, ale přilákala spoustu senzibilů, kteří dávali rodičům plané naděje. Ty vzaly za své po pěti měsících hledání. Policie se snažila najít spojitost mezi únosem a podnikáním Miloše Janatky. Hrob v Ďáblicích i pietní bod v místě nálezu těla Aničku dodnes připomínají. Stejně tak přešlapy během vyšetřování, nové technologie a "pomoc" divoké zvěře.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky