Není tomu dlouho, co se Michaela Kuklová svěřila na sociální síti, že má rakovinu prsu. Teď už je všechno v pořádku. Podstoupila operaci a cítí se zdravá. Fanouškům na Facebooku pak sdělila, že zákrokem léčba nekončí. Dodala také, že zákeřnou nemoc nemusíte odhalit ani pomocí jednoho vyšetření. Můžete si ale pomoci sami.

„Nevím, jak vy, ale já neměla ani tušení, že existuje druh karcinomu, který nemusí být vidět ani na mamografu, ani na sonu. Nevěděl to nikdo z mého okolí. Podstoupila jsem mamograf a myslela si, že jsem tedy zdravá,“ začíná své vyprávění herečka.

„Nevím přesně jak dlouho, ale možná tři roky, jsem cítila změny v citlivosti prsu, až o dost později jsem objevila jakési tvrdnutí žláz, nepravidelný útvar, žádná bulka. Pochopitelně jsem se utěšovala, že mi nic není, když mamografické vyšetření bylo v pořádku,“ popisuje klamavé výsledky vyšetření.

Kuklová popsala, jak přišla na to, že má rakovinu

O čtvrt roku později se však Míša objednala na sono. Měla zkrátka pocit, že něco není v pořádku. Dle jejích slov ji pečlivě prohlížely dvě lékařky. Šla na jiný mamograf, kde se opět nic neprokázalo. Kuklová se s tím ale nespokojila a objednala se na biopsii, kde se na nález přišlo.

„Nádor byl vidět až na magnetické rezonanci a byl velký. Díky tomu jsem podstoupila operaci obou ňader a odebrání dvanácti uzlin. Když vše dobře půjde, jen se zařadím mezi ženy, co mají silikony. Léčbu mám zatím pouze hormonální. Poselství, které chci sdělit je, že mamograf je důležitý, zachytí většinu nádorů a včas, ale samovyšetření a vnímání, co nám tělo říká, nepodceňovat,“ hlásá Kuklová.

Herečka sama podotýká, že kdyby dříve věděla, co ví dnes, přišla by dřív. „Nikdo ale nepochybil a věřím v bezproblémové uzdravení. Stará se o mě skvělý tým lékařů a sestřiček VFN,“ řekla Míša.

Na dobré cestě

Se zdravotními problémy se herečka svěřila teprve před pár týdny. „Byl mi diagnostikován karcinom prsu. V současné době jsem po operaci a výsledky jsou příznivé. V dalším čase se doléčím. Pracuji, cítím se zdravá, v plné síle, psychicky naprosto klidná, v souladu s nemocí a nepochybuji, že budu v pořádku,“ uvedla.

Později prozradila, že z odhalení rakoviny měla opravdu obavy. „Nedá se ani popsat, jak moc si vaší empatie, opory, důvěry, energie, rad, sounáležitosti a všech přání, vážím. Udělali jste mi obrovskou radost. A přitom já se tak bála zveřejnění. Jsem vám vděčná. Moc, moc, moc vám děkuju,“ dodala herečka.

Kuklová v současné době musí absolvovat ještě další léčbu, aby vše bylo v naprostém pořádku. „Doufám, že jste všichni zdraví,“ píše u snímku. Ví, že musí být opatrná hlavně sama na sebe, jelikož je po zákroku oslabená, což v době pandemie koronaviru není zrovna dobré.