Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kdo byl záhadný Götz George, představitel slavného komisaře Horsta Schimanského

Herec Götz George vypadá, že se pro svou roli charismatického detektiva narodil
Herec Götz George vypadá, že se pro svou roli charismatického detektiva narodil
Zdroj: Profimedia.cz

I kdy Německý herec Götz George nehrál pouze v seriálu Místo činu, je s ním spjatý stejně jako role Hercula Poirota herce Davida Sucheta. Vypadá to, že se pro svou roli charismatického detektiva narodil.

George se narodil 23.čevence 1938 v Berlíně hereckým rodičům Heinrichovi George a Bertě Drewsové. Na jevišti se poprvé objevil v roce 1950, v berlínském Hebbel-Theater a o pět let později začal navštěvovat herecké kurzy pod vedením Elsy Bongersové ve studiu UFA. Před kamerou debutoval počátkem 50. let a o deset let později se uplatnil také jako kaskadér. Vidět jsme ho mohli také v oblíbených Mayovkách jako jsou Poklad na stříbrném jezeře, Mezi supy nebo Vinnetou a míšenka Apanači. Nejvíce ho však proslavila role komisaře Schimanskiho, kterého si během 32 let zahrál celkem 48krát.

Místo kravaty vojenská bunda

Postava Horsta Schimanského, velmi energického a neohroženého komisaře z Duisburgu ho vystřelila ke hvězdám. Hlavním důvodem bylo to, že mu role opravdu sedla a on si ji mohl přizpůsobovat "na tělo". Do vlastních rukou vzal i styl oblékání svého komisaře, který měl být původně "kravaťákem". To ale George odmítl. V jednom armyshopu objevil béžovou vojenskou bundu, která se stala, stejně jako Colombův baloňák, jeho poznávacím znamením. V tehdejší německé seriálové produkci byl zlomem. Před ním si nikdo nedovolil vymanit se z archetypu uhlazených úředníků respektujících služební postupy.

Postava z per scénáristů Bernda Schwamma a Martina Giese se nebojí jít hlavou proti zdi, pro sprosté slovo nejde daleko, stýká se s lidmi na hraně zákona, netají se láskou k alkoholu a ženám. Je to prost komisař z lidu. To dokazuje i jeho monolog z dílu Výměna, z roku 1985: "Podle mě je svět jedna velká prdel. Pravá půlka jsou Američani, levá půlka jsou Rusové. A my tady v Evropě jsme ta díra uprostřed." Za roli nekonvenčního komisaře získal v roce 1985 Německou hereckou cenu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU