Slunce, seno…, Kameňák nebo třeba právě Babovřesky. Známé české komedie režiséra Zdeňka Trošky zná téměř každý. Málokdo ale ví, že komedie mají kromě režiséra společnou ještě jednu věc, kterou je místo natáčení. Všechny totiž vznikaly v Jihočeském kraji.
Babovřesky představují neexistující vesničku, ve které se odehrává příběh stejnojmenného snímku. Filmová obec je ve skutečnosti sestavena hned z několika vesnic ležících poblíž Českých Budějovic. Nápad na název vesnice Babovřesky byl inspirován skutečným městečkem Žabovřesky, ve kterých bydlí spoluautor scénáře Marek Kališ.
Dominanta filmu
Náves, na které se místní drbny ve filmu často setkávají, se natáčela ve vesničce Dobčice. Jedná se o malou obec jen s několika málo desítkami stálých obyvatel. Její náměstíčko však zdobí hned několik malebných domečků, které patří do památkové zóny.
V Dobčicích by však návštěvník marně pohledal faru nebo úřad, které jsou zobrazeny ve filmu. Dokonce ani kostel, který ve skutečnosti stojí nedaleké Dřítni.
Žlutý dům, který ve filmu slouží jako fara, farou ve skutečnosti vůbec není. Štáb jen na jeho vrata namontoval ceduli.
Velká návštěvnost
První díl úspěšné trilogie navštívilo v kinech více než 650 tisíc diváků, což je na české poměry velmi slušné číslo.
Jedné z rolí se ujala i zpěvačka Lucie Bílá, která uvedla, že roli přijala čistě z lásky ke Zdeňku Troškovi, režisérovi filmu. Údajně za natáčení nepožadovala ani žádný honorář.
O tom, že vznikne pokračování, věděl režisér Zdeněk Troška ještě před dokončením natáčení prvního filmu. Než proběhla jeho premiéra, byl dokonce hotový scénář.
Problémy s farářem
S natáčením v kostele měl velý problém místní farář, který filmování na posvátném místě považoval za zneuctění, a tak se snažil vznik těchto scén zmařit. Obec Dřiteň, ve které se kostel nachází, však na scénách neshledala nic pohoršujícího, a proto bylo štábu natáčení umožněno.
Celkem se natáčelo hned v několika vesnicích, a to v Netolicích, Pištíně, Záboří, Dobčicích, Malých Chrášťanech, Hluboké nad Vltavou a Dřítni.
Podobně jako v ostatních Troškových filmech, i zde se v roli komparzistů objevuje spousta obyvatel zmíněných vesniček.