Osmdesátá léta minulého století českým komediím skutečně přála. Vznikly takové skvosty jako Slunce, seno…, Postřižiny, Vrchní, prchni!, Slavnosti sněženek či Vesničko má středisková. Právě poslední zmíněná divákům představila postavu zaostalého Otíka, kterého si naprosto zamilovali. Komické situace, do kterých se pomalejší závozník dostával, dokážou způsobit výbuchy smíchu dodnes.

Z neznámého herce vyhledávanou tváří

V oné významné roli se představil českým divákům do té doby neznámý maďarský herec János Bán. Jeho kariérní počátky čítají spíše méně významné role, zlom přišel právě s komedií Vesničko má středisková, která byla po svém uvedení dokonce nominována na Oscara. Následně mu v rodném Maďarsku byly nabízeny velké role, jež se herec rád zhostil.

Herec se dokonce nechal v jednom z rozhovorů slyšet, že mu poté, co v Maďarsku zjistili, že film Vesničko má středisková míří na Oscary, předali maďarskou filmovou cenu. Tehdejší vládnoucí garnitura totiž podle Jánose nechtěla, aby byl oceněný dříve v Americe než v rodném Maďarsku.Herec zároveň uvedl, že ho a Mariána Labudu američtí kritici označili za Laurela a Hardyho východní Evropy.

Uměl jen dvě slova česky

Proslulý nechápavý výraz, který má Otík po většinu filmu ve tváři, nemusel herec vlastně ani moc hrát, neboť téměř nerozuměl česky, a tak většinu času neměl ani ponětí, o čem herci ve scénách hovoří. Výrazným prvkem Otíka byly také jeho zuby. Ty však nepatří herci, jak se spousta diváků domnívala. Herec si je nechal zhotovit sám na požádání režiséra snímku Jiřího Menzela.

Jazyková bariéra ale herci nečinila větší problémy. Během natáčení však jedl jen rohlíky a pil pivo. To byla totiž jediná dvě slova, která znal. Navíc je odkoukal ze scénáře. Kritici si herce zamilovali, a dokonce mu byla v roce 1987 v Paříži udělena cena pro nejlepšího herce.

János Bán na natáčení i po téměř třiceti letech na natáčení stále vzpomíná s láskou. „Za nejkrásnější věc považuji to, že mne čeští a slovenští herci přijali mezi sebe nejen jako kolegu, ale také jako kamaráda. toho si i s odstupem času nesmírně vážím,” nechal se herec dle webu eXtra.cz před časem slyšet.