Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí. Jak se dá tohle zvládnout?

 Děti jsou radost, ale také starost.
Děti jsou radost, ale také starost.
Zdroj: Shutterstock
Více v galerii
Děti jsou radost, ale také starost.

Máte doma jedno nebo dvě děti a říkáte si občas, díkybohu, že jich není víc?

Je známo, že rodiny měly dříve více dětí, než máme dneska. Babičky a dědové většiny z nás pocházeli ze čtyř, pěti i šesti dětí. To byl, obzvlášť na venkově, ještě na začátku 20. století běžný počet. O císařovně Marii Terezii si mnozí pamatují právě to, že byla matkou šestnácti dětí. Jen málokdo ale ví, že jedna z dcer Marie Terezie svou matku v počtu potomků překonala –arcivévodkyně Marie Karolína porodila svému manželovi, neapolsko-sicilskému králi, potomků rovnou osmnáct. To si ještě dokážeme představit, ale 69 dětí narozených jedné ženě? Je to vůbec reálně možné?

Vícečetné porody

Přesto taková žena údajně existovala. Jednalo se o manželku rolníka Fjodora Vasiljeva z ruského města Šuja, který žil v letech 1707–1782. Podle některých zdrojů není její jméno známé, podle jiných se jmenovala Valentina. Další údaje o ní ani žádný její portrét se nedochovaly. A jak měla dosáhnout toho vskutku neuvěřitelného počtu potomků? Rodila prý zásadně vícerčata. Mezi lety 1725–1765 údajně porodila 16 párů dvojčat, sedmero trojčat a čtvero čtyřčat. Pak se opravdu dostaneme k číslu 69. Ještě neuvěřitelnější je, že se prý všechny děti, až na jedna dvojčata, dožily dospělosti. Údaje o nich, jako například jména, data narození či úmrtí, ale chybí. Sama supervýkonná rodička se prý dožila 76 let. Navíc jejímu muži bylo zřejmě 69 dětí málo a oženil se po druhé (zdroje dokonce naznačují, že se s oběma svými ženami nakonec rozvedl), druhá žena ho prý obdarovala rovněž značným počtem vícerčat – šesti páry dvojčat a dvěma „sadami“ trojčat.

O případu poprvé informoval anglický časopis The Gentleman’s Magazine v roce 1783. Ten se odvolával na jistého anglického obchodníka v Petěrburgu, který o této neuvěřitelné záležitosti informoval své příbuzné v Anglii. O celou věc se prý zajímala i sama carevna Kateřina, plodný rolník byl carevně údajně i představen. Tyto informace byly převzaty dalšími publikacemi v 18. a 19. století.

Mnoho otazníků

V době, kdy byla úmrtnost žen i novorozenců při porodu skutečně vysoká a ani v panovnických domech zdaleka nepřežívaly všechny narozené děti ani jejich matky, se představa rolnické ženy, která v prosté chaloupce opakovaně rodí zdravá čtyřčata, poněkud vymyká chápání. A proto se brzy začaly objevovat i skeptické hlasy poukazující na neuvěřitelnost případu. Článek autorky Julie Bell ve vědeckém časopise Biometrika v roce 1933 uvádí, že údaje o dětech rolníka Vasiljeva jsou již ve statistické ročence z Ruska z roku 1790 uváděny v kategorii „brát s rezervou“. Julia Bell si rovněž všimla, že o případu informoval lékařský časopis The Lancet v roce 1878 v článku, který se zabýval dvojčaty. Článek uváděl, že francouzská Akademie věd se pokusila ověřit tvrzení o této obří rodině a požádala Carskou akademii v Sankt Petěrburgu o radu, kde je možné o případu zjistit bližší informace. Nicméně jim bylo z ruské strany řečeno, že jakékoliv vyšetřování je zbytečné, že členové rodiny stále žijí v Moskvě a těšili se přízni vlády. Autorka Bell na základě této vyhýbavé odpovědi dochází k závěru, že případ je značně podezřelý. Rovněž další autorka Marie Clay považuje tuto neochotu nechat tento neuvěřitelný případ řádně prozkoumat za poslední ránu šancím, že o něm někdy zjistíme pravdu.

Pravdu už skutečně asi nikdy nezjistíme. Přesto je první žena šujského rolníka v Guinnessově knize rekordů uvedena jako rekordmanka, která dala život nejvíce dětem. A ačkoliv se i v dnešní době vyskytují matky s neuvěřitelným počtem potomků (například loni referoval britský list Daily Mirror o Uganďance Mariam Nabatanzi, která je ve svých 39 letech matkou již 44 dětí, rovněž díky tomu, že rodila vícerčata a s plozením začala již po svatbě ve 12 letech), zdá se, že jakkoliv sporný rekord ruské rolnice zůstane asi nepřekonán.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU