Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Historie ženské krásy: Existovala přesná definice prsou, dnešní ženy by neprošly

Zdroj: Shutterstock.com

90-60-90. Současný ideál ženské postavy je jasný, ale před sto lety to tak stručně říci nešlo. V knize Žena, její krása a život pohlavní z roku 1920 věnovali definici krásného poprsí celou kapitolu.

„Zdravý a krásný prs nemá býti příliš velký ani zase malý, má míti krásné zaokrouhlení a dostatečnou tuhost," píše tehdejší autor. Podobný tvar je jistě žádoucí také dnes, ale naši předci uměli ideál vyjádřit i zcela přesnými čísly: „Bradavky prsní nalézati se mají ve výšce 4. žebra a mají býti od sebe nejméně na 1,5 pídě (asi 20 cm) vzdáleny".

Před 100 lety bylo pojetí sexu zcela jiné než dnes. Před 100 lety bylo pojetí sexu zcela jiné než dnes. Zdroj: archiv

Těžko říci zda by současní muži u svých drahých poloviček s podobným „píďometrem" uspěli, ale možná více, než s požadavkem na nošení šněrovačky, která byla v té době ještě v módě. Lékaři už ale věděli o jejím neblahém vlivu na organismus, brojili proti jejímu používání a radili ji nahradit přiléhavým živůtkem.

A jak si podle dobové literatury udržet krásný hrudník? „Pěkný tvar poprsí možno si uchovati dobrou výživou, denním omýváním studenou vodou a studenými koupelemi," zní doporučení.

K dobovému bontonu patřilo rovněž odstraňování pih, které se však dělalo poměrně drastickou metodou. „Odstraniti pihy z obličeje jest věcí nesnadnou, neboť při tom hlavně se jednati musí o zničení pokožky. K účelu tomu užívá se leptacích prostředků," má jasno autor. Kdo měl z podobné procedury obavy, mohl zkusit mírnější prostředek v podobě natření pih draselnatým mýdlem, které nechal celou noc působit.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky