Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Oddělené ložnice: Důvody pro a proti

Oddělené ložnice: Důvody pro a proti
Oddělené ložnice: Důvody pro a proti
Zdroj: shutterstock.com

Někdo by se přes to nedokázal přenést, jiný už by to nechtěl jinak. Někdo se tak rozhodl dobrovolně, jinému zase nic jiného nezbývalo... Každopádně, stále více lidí volí oddělené ložnice.

Evokují partnerskou krizi. Alespoň tady u nás v Česku. Když muž a žena nespí v jedné místnosti, asi bude něco špatně. Ale je tomu skutečně tak? Jsou oddělené ložnice hrobem partnerského sexu potažmo života v páru vůbec?

Zaláskované sardinky

Jestli ona to není tak trochu z nouze ctnost. Před čtvrt stoletím se čtyřčlenné rodiny celkem běžně mačkaly v miniaturních garsonkách. A před sto lety jich takhle spávalo i deset – máma, táta, děti, všichni pěkně naskládaní jeden vedle druhého – anebo i nad sebou. Šlechta si ovšem na pánské a dámské ložnice naopak potrpěla, hrabě s hraběnkou žádné společné lože nesdíleli. Velké prostory jim skýtaly komfort soukromého místa ke spaní. Zrovna tak i dnes už si může spousta lidí dovolit větší prostory na bydlení. Přepracovaní současníci se navíc potřebují hlavně dobře vyspat, takže stále častěji volí oddělené ložnice.

Oddělené ložnice

PROTI
- zmenšený prostor pro komunikaci, možné narušení pocitu sdílení života
- menší šance urovnat hádky či špatnou náladu – dle rčení „nad denním hněvem nemá zapadat slunce”
- intimním chvilkám předchází složitější ceremoniál
- riziko stále řidčích vzájemných „návštěv“
- méně spokojená polovička může začít hledat intimní potěšení jinde
- okolí bude za odděleným spaním hledat problémy ve vztahu
PRO
- pro možnost větrat a svítit, kdy chcete a jak dlouho chcete
- kvalitnější spánek – ocení člověk zejména s přibývajícím věkem nebo s náročnou profesí
- větší soukromý prostor, kde se můžete stoprocentně uvolnit
- jste ušetřeni ne vždy příjemných intimních projevů (chrápání atd.)
- větší pocit vzácnosti může vylepšit partnerský sex
- nemusíte poslouchat poznámky typu „Ježiš, pojď už spát.“

Nerušit, spím!

Češi jsou z téhle vlny sólo spaní ještě trošku rozpačití. Oddělená ložnice je tady stále synonymem tiché či rozhádané domácnosti. Znáte to. Děti mají hned otazníky v očích, vaši rodiče významně pozdvihují obočí a sousedé si špitají na chodbě. V zahraničí je to ale dlouhodobý trend. Dosyta se vyspat je pro partnerské soužití zásadní, zrovna tak jako mít vedle společných místností zároveň i dostatek soukromí. Vztahy se pak utužují v obývacím pokoji anebo třeba v kuchyni. Ve Spojených státech má dnes téměř 60 % nově postavených domů jak pánskou, tak dámskou ložnici. Britové jsou na tom podobně – každý desátý pár spí v oddělených ložnicích, aby se partneři vzájemně nerušili. 39 % prý vděčí za úspěch svého vztahu právě svobodě, které se jim doma dostává. Třetina partnerů totiž vyráží zvlášť i na dovolené a pětina podniká pravidelně odděleně různé akce několikrát během roku. 5 % vidí v oddělených ložnicích dokonce přímo hlavní zdroj partnerského štěstí.

Spolu, tudíž ve zdraví

Možná se líp vyspíte každý sám. Statistiky ovšem mluví jinak. Páry sdílející spolu v noci lože jsou podle nich jednoznačně zdravější a šťastnější než ty, které mají oddělené ložnice. Spánek s milovaným člověkem v jedné posteli totiž působí hluboce na psychiku a potažmo i na zdraví člověka. Výrazně snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, a naopak zvyšuje hladinu „šťastného hormonu“ oxytocinu. Ten posiluje pouto mezi partnery, zdravou sexualitu i emocionální propojení, navozuje pocit klidu a bezpečí a působí blahodárně na psychiku. Oxytocin se uvolňuje hlavně při tulení a mazlení. Jenže spát každý sám, anebo pěkně pospolu, to není jen ono už zmíněné chrápání. Jsou i jiné důvody, proč lidé volí oddělené ložnice. Třeba odlišné biorytmy či jiné vnímání teploty v místnosti.

Zatímco „skřivany“ sklátí únava už v devět večer, „sovy“ zhasínají lampičku dlouho po půlnoci. Dá rozum, že se pak ruší i při ranním vstávání. A zmrzliny mají smrt v očích, když jejich drahá polovička celá zpocená otevírá okna dokořán a větrá. Oddělené ložnice vyhovují často starším párům. Spánek už je mělčí a manželé se snadno navzájem budí. Pak nastane situace, kdy se dospělé děti odstěhují z domu a najednou je po dvaceti letech ve stísněných prostorech k dispozici volný pokoj – a tudíž místo pro druhou ložnici. I když se většinou zařizuje naoko jako pracovna či pokoj pro hosty. Druhou skupinu lidí volících oddělené ložnice pak tvoří rodiny s malými dětmi. Pokud se miminko několikrát za noc budí, nevyspí se žádný z rodičů. V samostatné ložnici si odpočine lépe. A napříště zase třeba ten druhý.

Jeden hot a druhý čehý

Oddělené ložnice vskutku nemusejí vztahu škodit – pokud se na tom ovšem ti dva shodnou. Bude-li chtít muž usínat sám, ale manželka se cítí lépe v jeho náruči, bude mít žena samozřejmě pocit, že ji partner nemiluje a zanedbává. Nejde jen o sex. Tomu oddělené ložnice nemusejí nijak bránit, naopak, někdy ho dokonce oživí. Jenže láska mezi dvěma lidmi je především o vzájemné blízkosti. Člověk se touží k někomu přitulit, zavrtat se do pelíšku v teplém objetí milované osoby a občas se pomazlit. Jestli ovšem tohle potřebujete každou noc anebo jen když na to máte oba náladu a máte radši spánek o samotě – to si už musí vyřešit každý pár sám. Podstatné je, aby měli oba stejný názor. Buď jak buď, volba ložnice je pokaždé navýsost individuální rozhodnutí. Někomu se i po třiceti letech usíná prostě nejlépe po boku partnera. I kdyby drahoušek „řezal dříví“ ostošest. Partnerské vztahy vám pomohou řešit odborníci z Institutu partnerských vztahů, www.ipav.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vyznáte se v kondomech?

Vyznáte se v kondomech?

V posledních letech je v České republice zaznamenán výrazný nárůst výskytu viru HIV. Zdá se, že naše pomyslná „bezpečná bublina“ pomalu praská. Kromě…

Akční letáky