Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit?

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit?
5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit?
Zdroj: Isifa.com

Muži nám lžou, to je jasná věc. Britští vědci spočítali, že „průměrný muž“ vysloví 1 092 lží za rok. Které jsou nejčastější? A co znamenají v překladu?

Diskutujte: Dokážete se povznést nad drobné mužské lži? Na kterou jste partnerovi přišla naposledy a jak jste situaci řešila?

Mohlo by vás zajímat: Věřte – nevěřte: Poznáte, co je pravda a co lež? nebo Anatomie lži: Co prozradí písmo?

Aby bylo jasné – lžeme si navzájem, ženy to však podle psychologů umí lépe skrývat. Partnerským lžím se v posledních letech věnovalo hned několik zajímavých výzkumů, ze kterých vyplynula překvapivá fakta.

Jedním z nich je například informace, že ještě dvakrát častěji než partnerům lžeme v dospělosti svým rodičům. Nejčastěji proto, aby nedostali příležitost ovlivňovat naše rozhodnutí, a také proto, aby o nás neměli starost.

Ale zpátky ke lžím mezi partnery:

  •  Věděli jste, že na první schůzce o sobě lže až třetina mužů? Psychologové radí se nad to povznést, pokud to dotyčný nepřehání. Jde o součást namlouvací strategie. Nejčastěji muži zveličují své postavení v práci, předchozí známosti nebo výši platu. Opět jim nezůstáváme nic dlužné. Tak například zatímco muži mají tendenci chlubit se větším počtem partnerek, než se kterými doopravdy měli vztah, ženy naopak počet partnerů snižují.
  • Každý čtvrtý muž na schůzce lže ohledně svých koníčků podle toho, co vypráví žena. Ve výsledku to může dopadnout tak, že vám muž, který připálí i vodu, bude tvrdit, že je vášnivý kuchař. Jen proto, že jste se zmínila o tom, že vám připadá sexy, jak vaří Zdeněk Polreich v televizi…

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? 5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? Zdroj: Isifa.com

Existuje několik žebříčků sestavených odborníky na vztahy, které si berou na paškál nejčastější mužské lži – vybíráme výsledky před časem zveřejněné na serveru MyCelebrityFashion.co.uk. Možná vás nepřekvapí, že se frekventované mužské lži netýkají příliš důležitých okolností ve vztahu, ale spíš každodenních maličkostí.

Muži je používají především proto, aby se vyhnuli konfliktům, a také (a to je jim potřeba přičíst k dobru), aby nás potěšili a nezklamali.

Lež č.1: „Nic se neděje, jsem v pohodě.“

Měla byste zpozornět, jakmile tuhle větu uslyšíte a zvlášť, pokud je pronesená netrpělivým tónem. Dost pravděpodobně je to totiž úplně naopak a „něco“ se skutečně děje. Jenže většina mužů má mozek nastavený pouze k řešení krizové situace a během tohoto procesu už nezvládají problém rozebírat. Počkejte, až bude chtít o problému mluvit sám, a dejte najevo, že jste připravena pomoct. 

Kdy tuto lež netolerovat: Když jeho problémy, o kterých nechce mluvit a neustále vás touto větou odbývá, poškozují vztah.

Lež č. 2: „Dám si jen jedno a přijdu.“

Nebude vám přece vykládat, že nejde sledovat fotbal do hospůdky s kamarády, aby si dal „jen jedno“ a honem se vrátil k vám domů. Ne, aby vás napadlo fňukat ve stylu: „Ty už mě nemáš rád, když nechceš být se mnou.“ Nebo prskat: „Na jedno, jo? A to ti mám věřit?“ – jestliže po všech jiných stránkách vztah funguje. Naplánujte si radši vlastní program.

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? 5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? Zdroj: Isifa.com

Kdy tuto lež netolerovat: Jakmile jeho výlety „na jedno“ začínají být neúnosně časté.

Lež č. 3: „Co by beze mě v práci dělali, to tedy nevím.“

O tom už byla řeč – muži mají tendenci přehánět svá pozitiva. Psycholog Satoshi Kanazawa z London Schoul of Economics tvrdí, že si tím dodávají odvahu. Tak jim to, pokud možno, neberte. „Dnešní doba je pro muže extrémně náročná a složitá,“ vysvětluje psycholog. „Potřebují si věřit, a proto někdy povzbuzují sami sebe i předimenzovanou ješitností.“

Kdy tuto lež netolerovat: Když pozorujete, že se váš partner příliš vzdálil realitě a jeho ego přerostlo do nesnesitelných rozměrů.

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? 5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? Zdroj: Isifa.com

Lež č. 4: „Nestihnul jsem tvůj hovor.“

Přesně tato lež patří mezi ty, kterými si muži zjednodušují situaci ve vztahu. Podle serveru askmen.com většina hovorů, které vám partner nezvedne, přišla ve chvíli, kdy museli řešit něco jiného. A jak známo, muži multitasking příliš neovládají (přestože samozřejmě existují výjimky). Proto tahle častá lež. Je neškodná a rozhodně jednodušší, než vysvětlovat, že zrovna nezvládali dvě nebo tři věci najednou. Jen pro informaci: Ze stejného důvodu muži používají lež: „Neměl jsem signál.“

Kdy tuto lež netolerovat: Nestíhá váš hovor vůbec nikdy, přestože se snažíte dovolat v pravidelných intervalech a ještě ke všemu bezpečně víte, že by měl být doma a pouštět si DVD (říkal to)? V tom už opravdu bude něco jiného…

Lež č. 5.: „Ne, vážně se mi nezdá, že bys v tom vypadala oplácaná.“

„Kdykoliv se moje krásná plnoštíhlá přítelkyně Jitka nakrucuje při nákupech před zrcadlem a položí mi otázku, jestli v tom oblečení nevypadá tlustá, vím, že jsem na tenkém ledě,“ svěřil se mi sedmadvacetiletý kamarád, manažer Jindra. „Těžko jí přece můžu říct, že je opravdu baculatá úplně ve všem, co si oblékne. Já to na ní miluju, ale mám podezření, že mi to moc nevěří.“

Kdy tuto lež netolerovat: Tady existuje jediné řešení. Jít nakupovat s kamarádkou, o které bezpečně víte, že vám dobře poradí a hlavně řekne pravdu.

5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? 5 obvyklých mužských lží. Jak si je vysvětlit? Zdroj: Isifa.com

P.S.: Existuje samozřejmě spousta mnohem horších a závažnějších lží. Ty prý však, alespoň jak tvrdí vědci, nejsou zdaleka tak časté jako pětice vyjmenovaných.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky