Očkování proti koronaviru se v současné době zdá jako ideální řešení pro zvládnutí pandemie. Na trhu existují celkem čtyři vakcíny – vakcína od Pfizer/BioNTech, od Moderny a oxfordská AstraZeneca. Dále také ruská vakcína Sputnik, která však není v České republice dostupná. V lednu 2021 se objevily zprávy o nízké účinnosti vakcíny AstraZeneca, a to hlavně u lidí starších 65 let. Kvůli tomu podle webu scroll.in s odkazem na výpověď expertky Sarah Pitt došlo k poškození reputace vakcíny. Přitom je prý vše zcela jinak…
Nepravdivé informace
Podle webu scroll.in v lednu německý tisk a francouzský prezident Emmanuel Macron nepravdivě tvrdili, že se vakcína zdá být neefektivní pro občany starší 65 let, a to navzdory tomu, že jejich tvrzení nebylo podložené žádnými konkrétními důkazy. To nakonec vedlo k tomu, že některé země zakázaly aplikaci látky lidem starším 65 let.
Naštěstí se objevuje stále více a více informací o tom, jak dobře vakcína funguje. Proto další země znovu povolily očkování vakcínou AstraZeneca i u občanů nad 65 let.
V současné době není zcela jasné, zda je vakcína AstraZeneca více, či méně efektivní než jiné vakcíny na trhu. Důležité podle expertky je pamatovat na to, že všechny vakcíny jsou autorizované a bezpečné. Zároveň nabízejí velmi dobrý stupeň ochrany před koronavirem. Sarah Pitt rovněž apeluje na veřejnost, aby přijala jakoukoliv vakcínu, která jí bude nabídnuta.
Se všemi mutacemi si neporadí
Prvotní výsledky ukazují, že vakcína AstraZeneca by měla být stejně účinná proti britské mutaci koronaviru, jako byla proti předchozím formám nemoci. V případě jihoafrické mutace už ale expertka tolik optimistická nebyla. Vakcína by totiž mohla být v boji s tímto typem covidu-19 méně efektivní.
Odborníci však očekávají, že by se vakcíny mohly upravit tak, aby byly schopny bojovat se všemi mutacemi koronaviru. Předpokládá se, že by takové látky mohly být k dispozici na podzim.
Vedlejší účinky
Téměř s jakýmkoliv očkováním se pojí nejrůznější vedlejší účinky a vakcína AstraZeneca není výjimkou. Lidé mohou po vpravení látky do těla pociťovat bolest na místě, kde došlo ke vpichu. Pacienti také často pociťují zvýšenou teplotu, únavu a nevolnost. Podle expertky ale nejde o nic vážného a nepříjemnosti nemají dlouhého trvání.