Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Průkopník očkování Elvis Presley: Svým veřejným činem zachránil spoustu životů

Elvis Presley
Elvis Presley
Zdroj: Profimedia

Ať už se jedná o amerického prezidenta, našeho premiéra nebo třeba britskou královnu, vždy je očkování spojeno s propagací známými tvářemi. O to více, když se jedná o vakcínu novou a mezi lidmi obávanou, jako je ta na covid-19. Ale i dříve bylo lidi třeba přesvědčovat a ideálním tahem bylo využít slavné umělce.

Své o tom ví i zpěvák Elvis Presley, který si 28. října roku 1956 nechal před novináři, a tím pádem celým světem, vpíchnout vakcínu proti obrně, což mělo za důsledek do budoucích let obrovský nárůst očkovaných.

I dnes se celebrity, umělci i politici k těmto propagačním účelům využívají. Tenkrát král rock-and-rollu zachránil svým přístupem mnoho lidí před invaliditou či dokonce úmrtím.

Obrnou trpěly mnohé slavné osobnosti

V padesátých letech byla obrna běžně rozšířenou nemocí po celém světě. V Americe bylo v těch letech nakaženo přes šedesát tisíc dětí, ze kterých přes tři tisíce zemřelo. Ty děti, které přežily, zůstaly ochrnuté po celý zbytek života. 

Obrnou trpěly i nejrůznější světově známé osobnosti. Můžeme jmenovat třeba prezidenta USA Franklina D. Roosevelta nebo komičku Maysoon Zayid.

Očkování proti obrně bylo samozřejmě spuštěno i v tehdejším Československu. Sice až roku 1959, a to společně s vakcínou proti tuberkulóze, tetanu, záškrtu, černému kašli a pravým neštovicím.

V té době bylo dokonce Československo dáváno za celosvětový vzor, co se očkování týká. Byly jsme první zemí na světě, kde se díky vakcinaci podařilo obrnu celoplošně vymýtit. 
 

Elvis Presley Elvis Presley Zdroj: Shutterstock

Dnes je však situace zcela jiná. Nejen, že lidé nevěří vládě, ale díky internetu mají přístup k tolika "ověřeným" názorům, že jim z toho jde hlava kolem. O konspiračních teoriích á la implementovaný čip do těla od Billa Gatese nebo Iluminátech nemluvě.

Nepomáhají ani celebrity, které se nechávají očkovat jedna přes druhou a ukazují na sociálních sítích světu, jak je vakcína proti covidu-19 bezpečná a účinná. Nejinak to má filmový Gandalf, který se dal očkovat mezi prvními a považuje to za štěstí.

Některé celebrity k očkování přímo vybízejí

"Je to významný den. Cítím se nadšeně," prozradil na Instagramu jedenaosmdesátiletý McKellen. "Vůbec bych neváhal to všem doporučit. Považuji za privilegium, že jsem vakcínu mohl dostat. Kdo se dožil tak vysokého věku jako já, ví, že se mu to podařilo jen díky dříve vynalezeným vakcínám."

Zda se mu však obyčejné smrtelníky podaří přesvědčit, je ve hvězdách. Zatím to vypadá, že je společnost v názoru na vakcinaci rozdělelna tak půl na půl.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky