Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak jednoduše vyvolat menstruaci: Vyzkoušejte nejvíce osvědčené metody

Menstruace
Menstruace
Zdroj: Shutterstock

Opozdily se vaše dny a jste z toho nervózní? Nebuďte, nemusí to znamenat nic zásadního a existují i osvědčené domácí tipy, jak menstruaci vyvolat, aniž byste musela k lékaři. Jaké to jsou?

V prvé řadě byste se před vyvoláváním menstruace měla přesvědčit, zda nejste těhotná. Pokud je to vyloučené, můžete rovnou zkusit jeden z následujících tipů, pokud si nejste s případným těhotenstvím jistá, je nejprve potřeba provést těhotenský test. Když je negativní, je zřejmé, že za absencí menstruace bude jiný důvod. Tím může být například právě prodělaná nebo přecházená nemoc, stačí běžná viróza. Stres způsobený návalem práce nebo soukromými starostmi pravidelnosti menstruačního cyklu také nepřidá. Příčinou vynechání či opoždění menstruace mohou být i výkyvy váhy oběma směry, stejně jako výrazná změna denního režimu nebo velká fyzická zátěž. Všechny tyto situace totiž způsobují v ženském těle nedostatek hormonů potřebných pro správnou funkci menstruačního cyklu. Každopádně, jak situaci uvést do pořádku? Samozřejmě se nedá předpokládat, že všechny tyto rady budou u každé ženy fungovat na povel. Nicméně jsou to rady, které se v průběhu doby osvědčily nejvíce, a je velká pravděpodobnost, že alespoň jedna z nich pomůže i vám.

Teplá koupel

Koupel v teplé vodě uvolňuje organismus, uleví mysli sužované stresem (zvlášť, když do vody přidáme například relaxační oleje nebo soli) a roztahuje cévy. A komu nedělá dobře koupel v teplé vodě, případně má v bytě pouze sprchový kout, může vanovou koupel nahradit co nejteplejší (ale příjemnou) sprchou zaměřenou na oblast břicha. Tradovaná rada, že k vyvolání menstruace pomáhá i sklenice červeného vína, sice nemá oporu v žádné lékařské studii, ale může pomoct v relaxaci, protože alkohol způsobuje lepší prokrvení a látky obsažené právě v červeném vínu mají pozitivní vliv na cévy. Je tím ale myšlena opravdu jen sklenička, ne opíjení, tím samozřejmě svému organismu neprospějete a na vaši menstruaci to nebude mít vliv.

O uvolňující koupeli si mohly ženy nechat zdát. O uvolňující koupeli si mohly ženy nechat zdát. Zdroj: Shutterstock

Pohyb

I když chvíle, kdy jste oslabená například předchozí nemocí a nervózní z vynechání menstruace, není zrovna vhodná pro intenzivní fyzickou zátěž, pohyb jako takový vám může jen prospět a pomoct v organismu nastartovat ty správné procesy, zvlášť když ho normálně máte nedostatek. Navíc vám pohyb může v případě, že se menstruace úspěšně dostaví, pomoct i od nepříjemných bolestí. Vhodná je chůze, lehčí běh, plavání nebo příjemná projížďka na kole. A také můžete zkusit jógu. Kromě klasické jógy sloužící k protažení a relaxaci existuje i tzv. hormonální jóga, která je zaměřená právě na ženský hormonální systém, přispívá k jeho úpravě a tím pomáhá při nepravidelném menstruačním cyklu. Cviky nejsou nijak náročné, můžete je začít cvičit i doma, na internetu je spousta videí a návodů. A kromě svého menstruačního cyklu prospějete i tělu jako celku.

Jóga jako preventivní lék. Jóga jako preventivní lék. Zdroj: Shutterstock

Bylinné čaje

Příchod menstruace můžete podpořit i pitím vybraných čajů. Mezi osvědčené byliny svědčící ženskému cyklu patří třezalka, řebříček, šalvěj, kontryhel nebo měsíček, lze si také koupit již předem připravenou bylinnou směs právě k úpravě menstruačního cyklu. Nikdy byliny nemíchejte samy a nezkoušejte je najednou, jejich účinky by se mohly tříštit a ve výsledku vám spíš uškodit, vždy je pijte dle návodu. Dobrý je také pupalkový olej. Existují i různé potravinové doplňky, bylinné extrakty ve formě kapek nebo kapslí.

Zelený čaj Zelený čaj Zdroj: Pixabay

Každopádně pokud se menstruace stále neobjevuje, nezbývá než navštívit lékaře, který provede nezbytné vyšetření a určí další postup, nejčastěji zvolí vyvolávací injekci.
Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky