1. Andělika lékařská pro zklidnění

Nenáročná a pohledná rostlinka, vyskytující se v chladných a vlhkých zákoutích, se k léčbě vysokého krevního tlaku, ženských potíží, zácpy a onemocnění ledvin používala v Číně a Japonsku už v 6. století před Kristem.

V tradiční medicíně je oceňována zejména pro své uklidňující vlastnostipůsobí na nervový systém, upravuje hladinu hormonů, zmírňuje příznaky menopauzy a podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Používá se jako léčivý čaj, mladé jarní výhonky jsou chutným a zdravým zpestřením salátů.

2. Rakytník řešetlákový pro krásnou pokožku

Plody rakytníku jsou oranžové bobule o velikosti malé třešně, které v chudých asijských zemích představují důležité kyselé ovoce.

Olej z plodů obsahuje fenolové sloučeniny, karoteny a antioxidanty a přidává se do mnoha kosmetických pečujících přípravků, které jsou určené k regeneraci a omlazení pleti. Jelikož má rakytník i vynikající chuť, vyrábí se z plodů také džemy, povidla, sirupy, kompoty či ovocné víno.

3. Kontryhel obecný proti menstračním bolestem

Německé jméno kontryhelu je Frauenmantel, což se dá přeložit jako „ženský plášť“, a pro ženské zdraví představuje hotový zázrak.

Dívkám v dospívání pomáhá čaj z kontryhelu zmírnit menstruační bolesti, zlepšuje funkci vaječníků a léčí gynekologické záněty. Ženám po porodu posiluje vazivo dělohy a dámám, které se ocitají na prahu menopauzy, pomáhá při návalech horka. Zevně se používají obklady a tinktury k léčbě akné a kožních zánětů.

4. Červené lapacho posiluje imunitu

Čaj z kůry stromu lapacho, vyskytujícího se v Latinské Americe, představuje přírodní antibiotikum, proto je vhodné užívat ho zejména při rýmě, chřipce, kašli a zánětech dýchacích cest.

Mnozí odborníci a léčitelé ho doporučují také jako prevenci cukrovky, Parkinsonovy choroby, revmatismu a některých druhů rakoviny. Pro své čisticí účinky (organismus zbavuje usazených toxinů a těžkých kovů) najde uplatnění také při očistných kúrách.

5. Šalvěj lékařská dezinfikuje

Je to léčivka i koření s dlouholetou tradicí.

Čaj ze šalvěje zmírňuje nadbytečné pocení, ničí bakterie, zlepšuje funkci žlučníku a jater, často se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Coby koření se přidává do bylinkových směsí společně s mátou, petrželkou a yzopem k dochucení tvarohových pomazánek.

6. Mochna husí tlumí křeče

Vytrvalá rostlinka se žlutými okvětními lístky se používá ke zmírnění žaludečních křečí, při průjmech a žlučníkových a ledvinových kolikách.

Mochna má protizánětlivé a stahující účinky a působí přímo na hladké svalstvo. Odvar se připravuje z 1 až 2 čajových lžiček sušené mochny na zhruba 300 ml vody. Vaří se 3 minuty a užívá se třikrát denně. Koupele a obklady pro změnu urychlují hojení ran a bércových vředů.

7. Vrbka úzkolistá pro psychickou pohodu

Díky obsahu flavonoidů, tříslovin a sterolů působí tato léčivá bylinka s velkými světle červenými květy především na psychiku.

Odstraňuje úzkost, psychické napětí, nespavost, pomáhá lépe se vypořádat se stresem. Má protizánětlivé účinky, proto najde uplatnění také při léčbě trávicího ústrojí a infekčních průjmových chorob. Sbírají se především listy, ze kterých se připravuje nálev, nebo se přidává do čajových směsí.

Mohlo by vás také zajímat: Bylinky: Pro snadnější početí, těhotenství i porod nebo Oleje, které léčí

Další zajímavé články najdete také na našem sesterském webu www.vlasta.cz