Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

10 mýtů o akné

10 mýtů o akné
10 mýtů o akné
Zdroj: Thinstock

Trápí vás nepěkné pupínky na obličeji? Jak se jich zbavit? Není ale to, co si myslíte o akné, jen zažitý mýtus?

Mohlo by vás také zajímat: Krasotipy: 7 smrtelných hříchů na kráse

Mýtus první: Jestliže mám akné, má pleť není dostatečně čistá

Pleť se sklonem k akné bývá většinou mastnější, dochází k uzavírání pórů a vzniku tzv. černých teček. Na mastnější pleť se doporučuje většinou používat tonika k odmaštění nebo peeling. To ale ještě neznamená, že je třeba neustále, mnohdy nešetrně, pleť čistit a obrušovat peelingem. Obličej stejně jako další citlivé partie snesou omytí vhodným čistícím prostředkem maximálně dvakrát denně. Nadbytečné čištění by vedlo jen k podráždění pleti a paradoxně ke zvýšení mazotoku.

Mýtus druhý: Na černé tečky platí pleťová maska působící do hloubky

Komedony, tedy tzv. černé tečky, se čistícími procedurami nevyhojí, prakticky na ně nemají žádný vliv. Sotva je tedy odstraníte z pleti maskou. Komedony se uvolní jen mechanickým čištěním pleti po otevření pórů například napařováním. Vhodné je i používat přípravky, které zamezí nadměrnému olupování mastné pleti a udrží póry otevřené.

Mýtus třetí: Hormonální antikoncepce je vždy účinná

Určitě je hormonální antikoncepce vhodným řešením pro ženy a dívky. Pomocí hormonů obsažených v lécích se tlumí činnost mazové žlázy a zlepšují se projevy akné. Na druhou stranu ne všechny pilulky zlepšují pleť stejně intenzivně. V některých případech mohou kontraindikace bránit ženě v používání právě té antikoncepce, která by také zlepšila její pleť. Například záněty žil, jejich ucpávání či zhoubné nádory. V některých případech se pak po vysazení antikoncepce stav ještě zhorší.

Zdroj: Thinstock

Mýtus čtvrtý: Pupínky mají jen puberťáci

Aknózní projevy mohou přetrvávat i déle. Do 30 let trápí akné asi 15 % lidí, v některých případech přetrvává až do 40 let. Častěji trápí přetrvávání akné v pozdějším věku ženy, je tomu tak ve 40 % případů. Tvorba akné pak souvisí zejména s menstruačním cyklem, komedony se ale již tolik netvoří, problematický není ani zvýšený mazotok. Pleť žen, které mají i v pozdějším věku potíže s akné, bývá naopak spíše sušší nebo smíšená. Své problémy si často přivodí také používáním nevhodných kosmetických přípravků. Některé jejich komponenty jako je například vazelina, lanolin či parafinový olej, se mohou podílet na vzniku akné.

Mýtus pátý: S akné není vhodné používat make-up a pudr, zanáší póry

Kvalitní kosmetika akné nezhoršuje, právě naopak. Speciální nemastné make-upy a pudry póry neucpávají. Jsou spíše vhodné pro zakrytí nežádoucích projevů akné a mohou absorbovat nadmíru mazu. Pochopitelně je ale třeba se důkladně odlíčit a očistit pleť od make-upu před spaním.

Mýtus šestý: Po započetí se sexuálním životem akné zmizí

Kupodivu se stále traduje mýtus o souvislosti akné se sexem. Akné se může zlepšit v návaznosti na používání hormonální antikoncepce. Mýtus týkající se prvního sexu a akné má možná původ ve společenských tradicích, které platily před několika desítkami let. Páry vstupovaly do manželství zpravidla bez předchozích sexuálních zkušeností a věkově daleko za hranicí prvních projevů akné.

Zdroj: Thinstock

Mýtus sedmý: Musím pravidelně vymačkávat černé tečky

Zásadou je, že nikdy nemačkáme bolestivé, zarudlé pupínky nebo boule, zánět se může zamáčknout hlouběji do kůže. Tím se prodlužuje jeho hojení a je možné riziko zanesení infekce do krve. Uvolňování černých komedonů nebo velmi malých pupínků se provádí po napaření pleti. Vždy se snažíme vymáčknout komedony nenásilně, jemně a s ubrouskem. Poté pleť dezinfikujeme pleťovou vodou, případně aplikujeme stahující pleťovou masku.

Mýtus osmý: Když budu zdravě jíst, akné se zbavím

Pestrá a vyvážená strava bohatá na vitaminy je samozřejmě součástí zdravého životního stylu, který může být částečně prevencí před akné. Na druhou stranu akné není projevem nedostatečné konzumace vitaminů. Přemíra některých vitaminů jako je třeba vitamin B12 může dokonce u některých citlivějších jedinců akné vyvolávat. Pozitivní význam mají vitamin A, skupiny vitaminů B, E a C, důležité jsou také nenasycené mastné kyseliny.

Mýtus devátý: Za akné může čokoláda

Nedá se říci, že by striktní vyhýbání se konzumaci určitých potravin mohlo zabránit vzniku akné. I přesto jsou ale některé, které mají tendenci rozvoj akné spíše podporovat, pokud jsou přijímány ve stravě nadměrně. Jde nejčastěji o přeslazená, kyselá, smažená a tučná jídla, čokoládu, kakao, ořechy, hořčici, uzeniny nebo aromatické sýry.

Zdroj: Thinstock

Mýtus desátý: Akné se zbavím na sluníčku

Pravdou je, že krátkodobý pobyt na slunci skutečně zlepšuje zánětlivé projevy akné díky protizánětlivým účinkům UVA záření. Dlouhodobé vystavování se paprskům UVB záření ale zase způsobuje ucpávání pórů, které může vést ke vzniku solárního akné. Na vzniku pupínků a boláků solárního akné se podílí také zvýšená vlhkost horkého prostředí. V letním období se proto chráníme lehkým nemastným krémem s ochranným faktorem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky