Od vypuknutí pandemie koronaviru se změnil život téměř na celé planetě. A přestože jsou po světě nařízena opatření, která mají vést ke zpomalení šíření nákazy, čísla jsou stále alarmující. Největší nebezpečí se přitom neskrývá jen v samotné nákaze koronavirem, ale i v dalších nemocech, jež se mohou u člověka právě v důsledku nákazy koronavirem rozvinout.

Tou vůbec největší a neznámější komplikací je zápal plic. K tomu dochází ve chvíli, kdy virus způsobí v plicích infekci, kvůli čemuž se nakaženému hůře dýchá. Koronavirus může rovněž poškodit srdce, játra či ledviny. V krajních případech podle webu Medical News Today dochází dokonce k selhání srdce či dalších orgánů, což často končí smrtí. Na pozoru by se měly mít hlavně osoby spadající do nejrizikovějších skupin.

Mezi ty nejzranitelnější patří lidé s vážnými srdečními problémy, s onemocněním ledvin, ti, kteří bojují s obezitou, cukrovkou, a také pacienti potýkající se s oslabeným imunitním systémem. Komplikace však mohou nastat i u těhotných žen a lidí s HIV či astmatem.

Léčba přitom není jednoduchá. Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje přímý lék na koronavirus, jsou pacienti odkázáni na běžná léčiva, která mohou zmírnit příznaky horečky či kašle. Podle webu Medical News Today mohou lékaři nakaženým rovněž předepsat nejrůznější antivirotika, jež v některých případech pomáhají proti šíření viru dále do těla.

Mezi nejznámější příznaky koronaviru patří vysoké horečky, suchý kašel, bolest svalů a kloubů a v některých případech ztráta chuti a čichu. Objevili se i pacienti, které po nakažení sužovaly bolesti břicha, zvracení a průjmy.

Nejúčinnější zbraní proti šíření covidu-19 se zdá být vakcína, která je již v současné době dostupná i v České republice. V první fázi budou očkováni hlavně starší a nemocní lidé, v průběhu roku by pak vakcína měla být dostupná všem.