Možnými variantami se zaobírá tým lidí ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a Státního veterinárního ústavu.
„Vzorky získáváme především z vlastních vyšetření. Pravidelně získáváme vzorky z laboratoře Nemocnice Na Bulovce a občas získáváme konfirmační vzorky z terénu. Z většiny regionů vzorky nemáme,“ uvedla pro Seznam Zprávy viroložka Helena Jiřincová.
Ta pracuje v SZÚ, kde vede Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.
Mutace koronaviru zkoumá také pražská soukromá společnost Institute of Applied Biotechnologies. V čele společnosti stojí Petr Kvapil, který se svými spolupracovníky udělal analýzu zhruba 200 vzorků. Firma měla k dispozici vzorky z několika regionů.
„Máme ty nejlepší technologie a vybavení k tomu, abychom mohli genom viru efektivně sledovat,“ vysvětlil Kvapil. Dodal však, že spolupráce se státem v této oblasti moc nefunguje.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tvrdí opak. „Není to věc, která by záležela jenom na počtu lidí nebo přístrojů. To přístrojové vybavení je adekvátní a spíše se jedná o zkušenost a odbornost toho týmu,“ uvedl Blatný na pondělním jednání vlády.
Nová varianta koronaviru se v Británii nazývá VUI 202012/01. „Varianta VUI 202012/01 nebyla v ČR dosud zachycena,“ ujistila veřejnost Jiřincová.
Lékaři v Británii identifikovali vzorek poprvé v říjnu. V Londýně se touto mutací nakazily dvě třetiny z celkového počtu pozitivně testovaných lidí. Veškeré lety z Británie se ruší. Stejné je to i s vlakovou dopravou.
„S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin a nyní se vrací do ČR,“ uvedlo ministerstvo před pár dny.
V Londýně se touto mutací nakazily dvě třetiny z celkového počtu pozitivně testovaných lidí.