Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Smutný osud průvodčí s culíčky ze Slunce, seno: Po Mészarosové pátral i Troška

Role v Troškově prvním dílu slavné trilogie byla její první, ale ne poslední
Role v Troškově prvním dílu slavné trilogie byla její první, ale ne poslední
Zdroj: Archív Šíp.Deník.cz/VLMedia

Není malých rolí. To ví spousta herců a potvrzují to i diváci, kteří dokáží ocenit herce i ve "štěcích", pokud jsou dostatečně věrohodní, výrazní a půvabní. To platí i na herečku Vlastu Mészarosovou, kterou v necelých osmnácti letech obsadil režisér Zdeněk Troška do nezapomenutelné role culíkaté průvodčí ve svém filmu Slunce, seno, jahody. Jenže po pár letech se po ní slehla zem.

"Vyrovnáváme, vyrovnáváme, abychom se nepřevrhli," nebo "Nezastavujem, máme zpoždění". To jsou hlášky ze scény ve vlaku, která trvá pouhou minutu a 40 minut! I za tak krátkou dobu dokázala Vlasta okouzlit v roli průvodčí Helenky celou republiku. Její život je podobný postavě v kultovním snímku - přijela, zapůsobila a zmizela jako vlak za zatáčkou. Už o jejím původu, zda se narodila v Čechách, nebo na Slovensku, jak moc má maďarské kořeny, apod. se spekuluje několik let.

Faktem ale je, že role v Troškově prvním dílu slavné trilogie byla její první, ale ne poslední. Zahrála si ve filmu Muž na drátě, zazářila v roli Lenky, kamarádky hlavní ženské postavy v oblíbeném filmu Copak je to za vojáka z roku 1987, o rok později se objevila ve snímku Vlastně se nic nestalo a naposledy ji diváci mohli zahlédnout v roce 1989 v druhém Troškově dílu Slunce, seno a pár facek. Pak už o ní nebylo vidu ani slechu. První informaci o ní vypustil, ve druhé polovině 90. let, podle přispěvatele "satora" na Česko-slovenské databázi její objevitel Zdeněk Troška. Právě on rozpoutal úvahy nad jejím životem. Podle něho totiž propadla tvrdým drogám a její závislost ji zcela izolovala od uměleckého i reálného světa. V roce 2010 navíc vyšlo najevo, že kudrnatá brunetka je po smrti.

Zdeněk Troška je továrnou na nápady. Zdeněk Troška je továrnou na nápady. Zdroj: Profimedia

V roce 2011 zareagovala na článek přispěvatele Česko-slovenské databáze, který vystupuje pod přezdívkou "sator" paní Martina, která chtěla napravit Troškovo křivé obvinění, za které se nikdy poté neomluvil. Informovala veřejnost, že byla Vlastinou spolužačkou na brněnské konzervatoři, a že její kamarádka měla vrozenou vadu srdce. I přesto vychovala syna, který vystudoval ekonomii. To o pár měsíců potvrdil i známý Vlastiny sestry Jaroslav Pistor, který také napsal na server ČSFD.cz Vlasta podle něj zemřela na srdeční vadu v roce 2002, kdy jí bylo pouhých 36 let. Život, i když nyní neherecký, si užívala plnými doušky se svými psy a bližními.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU