Pája z Lásky mezi kapkami deště: Vzala si slavného režiséra, ale filmy netočila

Zdroj: youtube
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Terezu Pokornou si z filmu nejvíce pamatujeme jako křehkou Páju z dramatu Lásky mezi kapkami deště. V mládí hrála éterické princezny a víly, za nějaký čas ji už ale diváci znali jen jako manželku režiséra Juraje Herze. Proč od filmu odešla a co stálo za rozpadem jejího manželství?

Ačkoli Tereza Herz Pokorná oslaví letos v říjnu už 60. narozeniny, lidé ji tipují na čerstvou padesátnici. Mladistvý vzhled má prý v genech. "Babička ještě v 86 letech pouštěla starší lidi v tramvaji sednout," prozradila kdysi v jednom rozhovoru.

Když natáčela Lásky mezi kapkami deště, bylo jí sice už osmnáct let, ale působila dojmem patnáctileté dívenky. "Tenkrát mi to vadilo, chěla jsem být femme fatale. Opravdová ženská!" směje se s odstupem času Tereza, která si díky jemné tváři v mládí zahrála řadu princezen.

Po svatbě s Jurajem Herzem však nabídek na filmové role povážlivě ubylo. Tereza přiznala, že jako manželka slavného režiséra to neměla jednoduché. "Jednou jsem se třeba dozvěděla, že mě nechtějí obsazovat proto, že nechtějí být pod kontrolou Juraje," uvedla herečka pro iDnes.

Herectví ale nebylo její nejvyšší metou. Odmalička se chtěla věnovat baletu, a tento sen se jí splnil. Když se pak provdala, přišla do jiného stavu a táhlo jí na třicítku, se sólovou dráhou byl konec. V baletu by se nadále byla uplatnila jen jako "křoví", a to se jí nechtělo.

Díky manželovi si vyzkoušela práci asistentky režie, a získala tak zkušenosti, které později zúročila ve vlastních projektech. Své stálé místo našla za kamerou, nikoli před ní. Kromě toho založila vlastní galerii, píše filmové kritiky a svého času působila v Českém rozhlase.

S Herzem se oficiálně rozvedla v roce 2011, již předtím ale manželství nějakou dobu nefungovalo. Tereza už měla nového přítele, její manžel si našel přítelkyni, ale navzájem se nehádali, naopak udržovali přátelství. Jednu dobu dokonce všichni čtyři bydleli pod jednou střechou. Terezu s Herzem spojovala práce a neviděla k rozvodu důvod. Situace se nijak zvlášť nedotkla ani dcery Annelie, protože byla už dospělá. "Nikoho neztratila, jenom jsme se rozšířili," vysvětlila Tereza.

Důvodů, proč manželství dospělo ke krachu, bylo více. Nejenže se projevil 26 letý věkový rozdíl, kdy Tereza byla pořád v rozletu, zatímco režisér chtěl spíš odpočívat, ale partnery od sebe oddělil i světonázor. Tereza se začala zajímat o duchovní nauky a ezoteriku, což Herze zrovna dvakrát nezajímalo.

Ex-manžele svedlo opět dohromady narození vnuka Leona v lednu roku 2017. O rok později v dubnu Juraj Herz ve věku 83 let zemřel. Terezu utěšovalo, že se s ním stihla ještě rozloučit.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky