Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sofia Coppola – víc než jen protekční slečna

Co natočila Sofia Coppola
Co natočila Sofia Coppola
Zdroj: www.isifa.com

Nejstylovější hollywoodská režisérka představuje další film – hořkou komedii Odnikud někam.

„Vyprávím své příběhy z ženského úhlu pohledu. To ale neznamená, že se záměrně snažím o 'ženskou' režii. Prostě si jen vybírám velmi osobní témata, která chci vyjádřit, a cítím, že muž by o nich vyprávěl úplně jinak,“ prozrazuje režisérka Sofia Coppola tajemství svého nezaměnitelného stylu, který míchá melancholii, humor i nepřehlédnutelný smysl pro styl.

Odnikud někam

Ve svém nejnovějším filmu Odnikud někam přivedla na plátno zhýralého a obdivem rozmazleného hollywoodského herce (Stephen Dorff), do jehož života nečekaně zasáhne jeho jedenáctiletá dcera (Elle Fanning, mladší sestra známé dětské herečky Dakoty Fanning).

  • S její výchovou – či spíše s její existencí – si sice zpočátku vůbec neví rady, nakonec ale přece jen společně najdou cestu odnikud... někam.

Sofia Coppola Sofia Coppola Zdroj: www.isifa.com

Kdo jí otevírá dveře?

Sofia vstoupila do života jako – budeme-li nazývat věci pravými jmény – nepokrytě protekční dcerka slavného režiséra. Její tatínek Francis Ford Coppola ji pravidelně obsazoval do dětských rolí ve svých filmech.

  • V patnácti, kdy se zamilovala do módy, jí zařídil stáž přímo v pařížském módním domě Chanel.

Její nastartovaná herecká kariéra však vzala rychlý konec díky účinkování v Kmotrovi III, kde zaskočila za nemocnou Winonu Ryder. Skončilo to fiaskem a smrští nemilosrdných kritik... Sofia si za každou cenu chtěla vyšlapat vlastní cestu, a tak začala studovat fotografii.

  • Brzy se ovšem obrátila k oboru, v němž byl její otec mistrem: filmové režii.

Sofia Coppola Sofia Coppola Zdroj: www.isifa.com

Ztraceno v překladu

Jestli jí i tady jeho proslulé jméno otevřelo pár dveří? Jistě. Ale nyní už si ty dveře dávno otevírá sama díky svému talentu a nepopiratelným úspěchům. Tak například se stala vůbec první ženou, která získala Oscara za scénář (za film Ztraceno v překladu).

A co jí otevřelo dveře do Versailles, jednoho z nejlépe střežených zámků na světě, kde se natáčel její historický velkofilm Marie Antoinetta? Jak se stalo, že Američanka (!) získala povolení točit ve francouzském národním klenotu?

  • Ředitel Versailles mi řekl, že se mu moc líbilo Ztraceno v překladu,“ krčí Sofia s úsměvem rameny.

Ztraceno v překladu Ztraceno v překladu Zdroj: www.isifa.com

Její vztah k Francii je však přece jen hlubší, než tomu u hollywoodských režisérů běžně bývá – se svým francouzským přítelem Thomasem Marsem má totiž dvě dcery, Romy a Cosimu.

Přečtěte si:

Proč milujeme francouszké filmy

Vždycky ví, co chce

Ze všech filmů Sofie Coppoly vyzařuje specificky ženský humor i pohled na sex. Stačí vzpomenout na pubertální Kirsten Dunst ve Smrti panen, na průsvitné růžové kalhotky Scarlett Johansson ve Ztraceno v překladu nebo na dvojčata, tančící u tyče v nejnovějším filmu Odnikud někam.

„Sofia vždycky ví, co dělá. Během natáčení Odnikud někam jsem často měl chuť si záběr přizpůsobit a něco udělat jinak, ale ona pokaždé řekla: Ne, udělej to takhle a uvidíš.

  • A pokaždé měla pravdu.

Nikdy jsem neviděl režiséra, který by si byl během natáčení tak jistý tím, co chce vytvořit,“ říká hlavní představitel jejího posledního filmu Stephen Dorff. A to je snad největší poklona, jakou jako žena-režisérka v drsném Hollywoodu můžete dostat.

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Zdroj: www.isifa.com

To nejlepší od Sofie Coppoly

Odnikud někam (2011)
Sofia zazářila už skvělým výběrem hlavního představitele: pro roli hollywoodského zhýralce si vybrala... opravdového hollywoodského zhýralece Stephena Dorffa.

Marie Antoinetta (2006)
Francouzská královna po boku Ludvíka XVI. v podání Kirsten Dunst působí spíše jako puberťačka se vším, co k dospívání patří, než jako zhýčkaná protagonistka historické tragédie.

Ztraceno v překladu (2003)
Scarlett Johansson a o mnoho starší Bill Murray prožívají velmi zvláštní, cudnou a zamlklou love story v hypermoderním hotelu uprostřed hlučícího Tokia.

Smrt panen (1999)
Tragický případ sebevraždy pěti dospívajících sester inspiroval citlivý příběh o zmatcích sexuálního dospívání. Právě v tomto filmu Sofia „objevila“ Kirsten Dunst.

KAFE.cz zjistilo

Sofia Coppola není jen režisérka, ale také obdivovaná módní ikona. Patří mimo jiné k múzám návrháře Marca Jacobse, který ji nechal navrhnout boty a kabelku pro značku Louis Vuitton, v níž působí jako kreativní ředitel.

  • A slovo na závěr? Rozhodně si nenechte ujít Ztraceno v překladu!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU