Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Proč milujeme francouzské filmy?

Proč milujeme francouzské filmy?
Proč milujeme francouzské filmy?
Zdroj: Profimedia.cz, HCE, 2media.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Někdy jsou půvabné, někdy jsou k popukání. Ale ať tak nebo tak, vždycky je máme rádi. Francouzské filmy patřily k našemu mládí a neměli bychom na ně zanevřít ani dnes. Vychutnejte si je třeba na Festivalu francouzského filmu!

Cholerický četník Louis de Funes. Fanfán Tulipán. Charismatický zloduch Fantomas. Angelika, ta báječná markýza andělů. Neohrožený agent Bob Saint-Claire a jeho dvojník, spisovatel Fraçois Merlin. To je jen několik málo tváří z bohatě zalidněné galerie postav, které do našich kin v průběhu desetiletí přicestovaly z Francie. Většina z nás má k francouzským filmům tak trochu speciální vztah. Americké trháky plné akčních scén a zvláštních efektů nám berou dech, ale francouzské filmy... ty prostě milujeme. Tady je několik z mnoha důvodů, proč je máme rádi.

Francouzské filmy: Vyrůstali jsme s nimi

Komunistická cenzura nepustila do českých kin anglicky mluvící superhrdiny, ale francouzští jí nevadili. Možná proto jen málokdo z nás má dnes důvěrně familiární vztah třeba k Jamesi Bondovi. Ale Belmondovi ztřeštění akční hrdinové a jejich eskapády ve vzduchu i na moři? To je jiná.

Belmondo

Francouzi umí žít

I když tím okolním národům trochu lezou na nervy, Francouzi jsou opravdu mistři v umění vychutnat si radosti všedního dne. Ve francouzských filmech můžeme alespoň zdálky obdivovat jejich dlouhé obědy uprostřed pracovního dne, jejich téměř nekonečné letní dovolené, trávené v Provence nebo na francouzské Riviéře, jejich umění udělat z obyčejné domácí večeře slavnostní rituál.

Francouzky jsou půvabné

A to beze všech botoxových injekcí, plastických operací, osobních trenérů a speciálních diet, jimiž se vylepšují hvězdy v Hollywoodu. Francouzské herečky si nás podmaňují jiným typem krásy než Angelina Jolie. Nejsou to žádné superženy. Jejich krása není tak prvoplánová a do očí bijící, zato umějí být krásné i ve čtyřiceti (stačí se podívat na Charlotte Gainsbourg) i dlouho po šedesátce (stačí se podívat na Catherine Deneuve).

Catherine Deneuve

Francouzi nemoralizují a neberou se vážně

Tenhle rys umíme v Česku obzvlášť ocenit. Hrdinové francouzských filmů nejsou žádní hollywoodští Mirci Dušíni. Obvykle jsou to zábavní chlapíci, kteří nejraději vyvádějí lumpárny a svět zachraňují jen tak mimochodem – pokud ovšem přitom zachrání i něco pro sebe.

Milostné příběhy ve francouzských filmech nejsou předvídatelné

Stačí vidět prvních deset minut kterékoli hollywoodské romantické komedie, abyste dokázali přesně určit, jak (anebo kdo s kým) skončí. Francouzské milostné zápletky jsou sofistikovanější. Tak jako v životě těžko dokážete předem odhadnout, jak to dopadne. Z nevěry se nedělá žádné osudové drama a lidé se chovají podobně jako v životě: nevyzpytatelně.

Náš tip: Festival francouzského filmu

Francouzské filmy v českých kinech ovšem rozhodně nejsou záležitostí pro pamětníky. Přesvědčí vás o tom například Festival francouzského filmu, který začal 25. listopadu v Praze. Mnohé z jeho filmů budou ostatně k vidění i v příštích měsících v běžném programu kin. Nenechte si ujít například tyto:

Profesionální manželka

Film v duchu té nejlepší francouzské tradice s Catherine Deneuve a Gérardem Depardieuem v hlavních rolích. Deneuve hraje spořádanou manželku despotického továrníka, která načas musí za indisponovaného manžela převzít řízení fabriky. V nové funkci brzy zjistí, že ve skutečnosti je ženou činu, a továrnu řídí lépe než její manžel. Jenže ten se záhy vrací do práce...

Profesionální manželka

Krásná Junie

Křehký příběh o lásce šestnáctileté dívky (hraje ji opravdu krásná vycházející hvězda Léa Seydoux) a jejího učitele italštiny (Louise Garrella si možná pamatujete z provokativního Bertolucciho filmu Snílci).

Na Mamuta!

Opět Gérard Depardieu, tentokrát v roli nastávajícího penzisty, který na obstarožní motorce vyráží „on the road“, aby si obstaral chybějící dokumenty od bývalých zaměstnavatelů.

(K)lamač srdcí

Tenhle film sice už v kinech nějaký čas běží, ale rozhodně si ho nesmíte nechat ujít! Vanessa Paradis a Romain Duris (Erasmus a spol.) si zahráli v okouzlující variaci na téma romantické komedie. Duris hraje profesionálního svůdníka, který je za úplatu schopen získat srdce jakékoli dívky. Vanessa je jeho nastávající oběť. A hádejte, jak to dopadne...? Ano, zápletka není příliš originální, zato provedení naprosto famózní!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky