Kromě Stelly se Vlastimil Brodský přátelil s Miroslavem Horníčkem (†75). Právě ten tehdy ležel v liberecké nemocnici po mozkové příhodě s těžkou cukrovkou. Brodský se za ním jel i se Zázvorkovou podívat, a když ho ve zuboženém stavu viděl, velmi pravděpodobně to prostě nezvládl. Herečka si to dle jejích slov ještě dlouho vyčítala.

„Měla jsem dopředu vědět, že to neunese,“ svěřila se kdysi Blesku Zázvorková. Takhle Brodský svého velkého přítele vidět nechtěl. „Posadili nám ho, ale bylo to zbytečné. S těma vyhaslýma očima už to nebyl on,“ popisovala poslední chvíle s legendárním komikem.

Brodský to nezvládal, celý život trpěl depresemi a tohle bylo prostě příliš. Těžké stavy maskoval, ale párkrát se médiím svěřil.

Na herce vzpomínají davy, život si vzal sám

„Každý to chápe u Miloše Kopeckého, a mně to nikdo nevěří,“ řekl před koncem života Brodský. Kopecký totiž trpěl maniodepresivní psychózou, a tak Brodského za svého života jistě chápal.

Po návštěvě Horníčka žil Brodský ve strachu, že skončí stejně a nebude o sobě moci rozhodovat. Začal se stranit společnosti a Zázvorková netušila proč.

Stella Zázvorková si jeho smrt vyčítala

14. dubna 2002 měla Stella Zázvorková oslavu osmdesátých narozenin v Divadle ABC, na kterou už Brodský bez omluvy nedorazil a přestal brát telefon. Za pár dní na to přišel Zázvorkové dopis. „Tak nějak se v něm omlouval, že nebylo v jeho moci jít do velké společnosti. Abych se za to na něj nezlobila a abych to pochopila. Bylo to zvláštní psaní, dala jsem si to dohromady až potom,“ vysvětlovala Zázvorková. Druhý den se dozvěděla, že se Brodský zastřelil. Podrobnosti v tu dobu znala jeho první žena Bíba.

Tereza Brodská byla v době jeho smrti ve Švýcarsku

Život si vzal na chalupě na Slunečné. Bíba to musela sdělit svému synovi Markovi a Tereze Brodské, kterou měl herec s Janou Brejchovou. Brodská byla zrovna ve Švýcarsku a ihned se vrátila domů.

Marek se ve chvíli telefonátu vyboural. Brodský si přiložil pistoli k hlavě jen tři týdny po návštěvě Horníčka v nemocnici. Možná bezmocnost jeho hereckého kolegy ho přivedla k tomu nejzoufalejšímu řešení. Herec to byl přitom veřejností milovaný a měl na kontě několik geniálních rolí.

Fanoušci si ho nejvíce pamatují jako krále Hyacinta z Arabely nebo ředitele z filmu Ať žijí duchové. Zahrál si ale třeba i ve filmu Lucie, postrach ulice nebo Babí léto či v legendární Noci na Karlštejně.