Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hoštické drbny z trilogie Slunce, seno: Konopníková umřela na chřipku

Marie Pilátová alias stará Konopníková
Marie Pilátová alias stará Konopníková
Zdroj: Profimedia.cz

Troškovu proslulou trilogii Slunce, seno milují miliony diváků naší republiky. Velký podíl na jejím úspěchu měly především skvělé herecké výkony drben Kelišové, Konopníkové a Cecilky z fary. Jak tyto hvězdy z filmů těžily a jak jejich život skončil?

Kdo by neznal jihočeskou vísku jménem Hoštice, která se proslavila tím, že se v ní natáčela komediální trilogie Slunce, seno. V měsících natáčení to tam vypadalo skoro jako na karlovarském filmovém festivalu, tolik hereckých legend na jednom místě jen tak někdo neviděl.

Kromě Heleny Růžičkové a jejího syna Jiřího, Jiřiny Jiráskové, Oldřicha Kaisera nebo Jiřího Lábuse se na place objevovaly tři postavy, které filmu dodaly vtip a humor. Šlo o největší vesnické drbny Kelišovou, Konopníkovou a Cecilku.

Co dnes tyto hoštické legendy dělají a jak v dobách po natáčení využily svou popularitu? Nejedna z nich byla vynalézavá a role jí přinesla fanoušky i nějakou tu korunu navíc.

Film, který vznikl na přání diváků a zachránil barrandovská studia Film, který vznikl na přání diváků a zachránil barrandovská studia Zdroj: Profimedia.cz

Stará Konopníková byla hoštickou rodačkou

Stará Konopníková byla matkou Venci Konopníka a zahrála si ji rodačka z Hoštic Marie Pilátová. Tu Troška oslovil přímo ve vesnici, kde měl chalupu, a léta se s ní znal. Jako neherečka předvedla dokonalý výkon a diváci ji milují dodnes. Její hádky se sousedkou Škopkovou v podání Heleny Růžičkové se staly doslova legendárními.

Ta však prohlásila, že se s ní mezi natáčením Růžičková nechtěla bavit. Prý se povyšovala a neherce mezi sebe a své kolegy nezvala. Zato mužské herecké osazenstvo prý bylo samý vtip a bylo mu jedno, jestli se jedná o hvězdu, nebo vesničanku.

Pilátová si zahrála ve všech třech dílech, a její výdělek byl pouhých deset tisíc korun. I ve stáří byla velmi čiperná, proto všechny zaskočil její náhlý odchod spojený s chřipkou v roce 2015.

Helena Růžičková Helena Růžičková Zdroj: Profimedia

Pravá ruka faráře Otíka

Další vesnickou drbnou, která stojí za zmínku, je určitě Cecilka z fary. Pravá ruka faráře Otíka byla sice z Prahy, ale herečkou nikdy být nechtěla. V roce 1965 ji však objevil režisér Passer a obsadil ji do filmu Intimní osvětlení. Vlastimila Vlková zemřela roku 1997 mimo umělecký svět.

Poslední z trojice legendární hoštické FBI byla Kelišová, která měla ve filmu jedinou úlohu, a to drbat všechny a všechno. Marie Švecová byla také neherečka a zahrála si jen v trilogii Slunce, seno. Na slávě ale zbohatla jinak. Po natáčení provázela po legendární vesnici turisty a vydělala si tím docela slušné peníze.

Žádná z vyhlášených drben už sice nežije, ale vzpomínky na ně zůstávají v diváckých srdcích dál. Kdo by se nesmál babkám v zástěrách, které odhalí vše, co se na vesnici šustne, a ještě to dokážou pořádně zamotat. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU