Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Novinky: Kompenzační bonus, testování ve firmách i prokazování bezinfekčnosti

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia
Andrej Babiš

V pondělí 22. listopadu vstoupila v platnost nová opatření proti šíření koronaviru. Vláda tak reaguje na rychle se zvyšující čísla nakažených. Nově už například nejsou při vstupu do restaurací či kadeřnictví uznávány negativní testy, ale jen potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19. Změny se mimo jiné dotknout také neočkovaných zaměstnanců, kteří se jednou týdně budou muset nechat podrobit testování. 

Čísla nově nakažených koronavirem opět v Česku trhají rekordy. V pátek 19. listopadu přibylo za jediný den 22 936 případů, což je vůbec nejvyšší číslo od začátku pandemie. Vláda proto zpřísňuje opatření proti šíření nemoci. A změny to jsou skutečně významné. Týkají se hlavně neočkovaných. 

Od pondělí 22. listopadu se totiž podle Novinek neočkovaní lidé nedostanou do restaurací, hotelů a sportovišť a nebudou moci rovněž využívat služeb. Jako doklad o bezinfekčnosti je nově možné použít jen potvrzení o očkování či prodělání onemocnění covid-19. Negativní výsledky PCR a antigenních testů ani samotestů již uznávány nejsou. 

Výjimku mají pouze děti a mladiství od 12 do 18 let, lidé, kteří již obdrželi jednu dávnu vakcíny, avšak očkování ještě nemají ukončené, a také ti, kteří se ze zdravotních důvodů zkrátka očkovat nemohou. U těchto výjimek postačí negativní výsledek testu. 

Testování ve firmách i školách

Změny se týkají také neočkovaných zaměstnanců firem. Ti se nyní budou muset nechat na náklady zaměstnavatele jedenkrát týdně otestovat. Kdo test odmítne, musí mít na pracovišti nasazený respirátor a měl by omezit kontakt s ostatními spolupracovníky. 

A 22. listopadu a 29. listopadu bude na školách probíhat plošné testování. Další testy proběhnout i 6. a 13. listopadu. 

Hromadné akce a ubytování

Podle nových nařízení neočkovaní lidé nemohou využívat služeb hotelů a jiných ubytovacích zařízení. Výjimkou je pouze služební anebo podnikatelská cesta. V takovém případě se však neočkovaní musí prokazovat negativním výsledkem PCR testu. 

A neočkovaní či ti, jež neprodělali v posledních 180 dnech nemoc covid-19, se nepodívají ani na kulturní a sportovní akce. 

Nově se opět hovoří i o kompenzačním bonusu. Živnostníci a podnikatelé, kterým poklesly tržby nejméně o 30 %, budou moci zažádat až o 1000 Kč denně. Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách ministerstva.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU