Zdeněk Podskalský vytvořil komedii, která si drží vysokou oblíbenost u českých diváků již celé dekády. Příběh tří fasádníků toužících po dobrodružství a nočním životě se zkrátka zapsal lidem do srdcí.

Ve snímku se sešla celá řada nejlepších herců své doby a mezi nimi nechyběl například Vladimír Menšík či Jiřina Bohdalová a na place rozhodně nebyla nuda! Bohužel ne všichni se bavili...

Hlavní hrdina Světáků, Jan Libíček během natáčení trpěl silnou cukrovkou. Herec však trpěl panickým strachem z lékařů a svou diagnózu ignoroval a přejídal se, což ho nakonec stálo život! Zemřel v pouhých třiačtyřiceti letech během natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka!

Ačkoliv mezi kolegy na place Světáků panovala vesměs dobrá atmosféra, na začátku tomu tak nebylo.

Problémy na place

Vladimír Menšík byl sice miláčkem u diváků, ne všichni kolegové ale měli na něj kladný názor. Trnem v oku byl zprvu pro Jiřinu Šejbalovou, která ho vůbec nemohla vydýchat. Herečce se nelíbil Menšíkův humor, po dvou týdnech spolupráce však změnila názor a velmi si ho oblíbila.

"Dokonce se po něm ptala, když dorazila na natáčení," prozradila kdysi Jiřina Jirásková, která byla též přítomná. Kdo s Menšíkem neměl problém byla Jiřinka Bohdalová, která s ním měla postelovou scénu a nebála se ho před zrakem ostatních bez servítek kritizovat.

Choulostivá scéna

Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík spolu měli jít v jedné scéně Světáků "na věc," herec se ale k natáčení choulostivé scény příliš neměl. Bohdalová proto neváhala a začala ho před zraky všech pobízet k lepšímu výkonu před kamerou a pořádně se u toho rozvášnila.

V tu chvíly režisér zakřičel stop a herečka prý netušila co se děje. Zdeněk Podskalský ji ale upozornil na to, že pokud jí nevadí, že je na kameře vidět ňadro, může kamera běžet dál.

Další zajímavostí je, že autor scénáře, Vratislav Blažek, film nikdy neviděl. Emigroval totiž do Německa, kde také zemřel...