Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Indiana Jones: Jak šel čas s hlavním hrdinou Harrisonem Fordem

Harrison Ford a Sean Connery
Harrison Ford a Sean Connery
Zdroj: profimedia.cz
Harrison Ford a Sean Connery

Je tomu čtyřicet let, co se na plátnech poprvé objevil archeolog v klobouku v podání Harrisona Forda, který hýřil šarmem, vtipem i dobrodružnou povahou. Námět kultovní filmové série s Indianou Jonesem vytvořil George Lucas a režie se ujal Steven Spielberg.

První díl série o odvážném Indianovi Jonesovi s názvem Dobyvatelé ztracené archy se okamžitě zapsal do diváckých srdcí. Hlavní hrdina, charismatický muž s kloboukem, v kožené bundě, špinavé košili a s neupraveným strništěm, lidi prostě bavil.

V prvním díle se Indy musí dostat ze starobylého chrámu a také se zbavit domorodých pronásledovatelů. Podrobí se tedy těžké zkoušce, čelí nebezpečí, pátrá po planetě a pomáhá osvobozovat slabší jedince či ženy, které následně svádí.

To absolvuje ještě v několika pokračováních. Druhý díl z roku 1984 se jmenuje Indiana Jones a Chrám zkázy a třetí má podtitul Poslední křížová výprava. Ten byl natočen roku 1989. Naposledy se neohrožený archeolog vrátí roku 2008 ve snímku Indiana Jones a Království křišťálové lebky. Tím byla prozatím série o sexy statečném dobrodruhovi ukončena.

První díl byl neuvěřitelně úspěšný

Kvalita byla u všech snímků stejná, o což se zasadil jeden z nejlepších režisérů všech dob, Steven Spielberg.

„Slib mi, že když to budeš režírovat, bude to trhák,“ řekl podle ČT24 George Lucas Spielbergovi před natáčením. Ten svůj slib dodržel, a světlo světa tak spatřil jeden z nejoriginálnějších hlavních hrdinů, kterého milují všechny generace. 

Velký podíl na tom má samozřejmě i Harrison Ford, kterému byla tato role šitá na míru.

„Když jsem začínal, neuměl jsem hrát. Bral jsem 150 dolarů týdně a víc jsem si nezasloužil. Nevěděl jsem nic o hraní, natáčení filmů,“ vzpomínal na své začátky později Harrison Ford, který byl šťastný, že tuto roli dostal.

Indiana Jones ho dostal mezi hollywoodskou smetánku

Díky Indianovi Jonesovi se dostal mezi hollywoodskou smetánku a role mu pomohla splnit jeho životní sen. Do té doby si totiž musel dokonce přivydělávat jako tesař, aby uživil svou manželku a dva malé syny.

Harrison Ford začínal jako mladý muž, který si všechny nebezpečné scény točil sám. Odmítal dubléry a vrhal se po hlavě do akčních scén. Nejednou se zranil nebo si natloukl, ale vždy se rychle oklepal a šel zase na plac.

Nyní je však z Forda už starý muž, který by roli nezdolného Indyho Jonese těžko zvládl. Proto je překvapivé, že když tvůrci koketovali s myšlenkou dalšího dílu, do hlavní role opět zvažovali Forda. Tomu v té době bylo už 77 let.

Ford si z toho dělal podle lifee.cz legraci. „Budu se snažit nevypadat ve svých letech hloupě, až tam budu pobíhat v úzkých kalhotách.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU