Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vlak dětství a naděje: Zindulka se vedle Růžičkové bál o život

Vlak dětství a naděje
Vlak dětství a naděje
Zdroj: Youtube
Vlak dětství a naděje

Seriál Vlak dětství a naděje patří mezi to nejlepší, co česká kinematografie nabízí. Jeho natáčení ale provázelo několik komplikací.

Namále

Do příběhu spisovatelky Věry Sládkové se herečka Helena Růžičková dokázala skvěle vžít. Mnoho scén jí bylo vlastních, protože je sama prožila s rodinou. Na nádraží její maminka pašovala jídlo, přečkávaly v krytu nebo se přátelily s bláznivou sousedkou. Jako by byla role psaná herečce na míru a jako vzpomínka na dětství. Stačilo ale málo a role by spadla do klína její kolegyni Míle Myslíkové.

Během natáčení Růžičkové praskl vřed na dvanácterníku a bylo třeba okamžitého lékařského zásahu a dlouhé rekonvalescence. Představa, že se seriál  zpozdí, byla pro vedení nereálná a na režiséra Karla Kachyňu byl vyvíjen ohromný tlak, aby se přizpůsobil a sehnal náhradnici. Míla Myslíková patřila v té době mezi nejlepší, dokonce prošla kamerovými zkouškami, ale režisér tak moc toužil po původním obsazení, že se vedení vzepřel a na Helenu Růžičkovou celý štáb čekal téměř půl roku. Vyplatilo se, protože jako odměnu podala korpulentní herečka excelentní výkon, který neoceňují jen její kolegové, ale především diváci.

Kolega

Jilemnický rodák a herec tělem i duší Stanislav Zindulka si po boku Heleny Růžičkové zahrál několikrát, ale nejvíce se do paměti diváků zapsal právě díky seriálu Vlak dětství a naděje jako "srágorka" Josef Pumplně. Po lidské stránce si oba sedli a temperamentní Růžičková, která se nezdráhala postavit do latě i třeba režiséra Zdeňka Trošku, si získala jeho srdce svou laskavostostí. Během natáčení ale bylo pár scén, kdy se Zindulka, který byl v porovnání se svou hereckou kolegyní drobný střízlík, skutečně bál. Měla za ním hupsnout do postele. V tu chvíli se modlil, aby neuklouzla a nespadla přímo na něj.

Ještě výš

Seriál se dotočil v roce 1985, ale doba mu nepřála a muselo se na první spuštění čekat čtyři roky. Oscarové ambice nakonec nepřekročily hranice naší země a zůstaly jen snem. Sami hlavní protagonisté ale byli přesvědčení, že příběh byl tak silný, perfektně zpracovaný a procítěný, že by se v konkurenci jistě neztratil.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky