Pokud je alespoň jeden den, kdy se český národ semkne, hodí za hlavu všechny starosti a strasti, pak je to 17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, kdy v roce 1989 započalo období politických změn, jež následně vedly k pádu komunistického režimu. V tento den každoročně do ulic vyráží tisíce lidí, aby si připomněly události tehdejších časů a zároveň vzdaly hold všem, kteří v roce 1989 hrdě a nebojácně kráčeli centrem Prahy. A letos tomu nebylo jinak.

Zdeněk Svěrák i Jana Kirschner

Ani alarmující pandemická situace neodradila davy lidí, aby se sešly na Národní třídě a následně na Václavském náměstí, kde se uskutečnil Koncert pro budoucnost, v rámci kterého před návštěvníky vystoupila řada známých osobností. Mezi nimi se objevili například herečka Eliška Křenková, Zdeněk Svěrák anebo zpěvačka Jana Kirschner, která z balkónu paláce Metro zazpívala ikonickou píseň Modlitba pro Martu. Celebrity ale nechyběly ani mezi ostatními příchozími.

Aňa Geislerová odnesla Havla

Herečka Aňa Geislerová v rámci oslav promlouvala v Kavárně Slávia, kde se zvěčnila s bustou Václava Havla. Tu měla na chvíli možnost nést na zádech v krosně. „Už jsme tady! Václav Havel je zpátky ve Slávii. A já měla tu čest ho aspoň chvíli poponést! Jaká krásná atmosféra a jaká úžasná akce!” napsala herečka k fotografii na svém Instagramu. Ze Slávie se pak dle všeho odebrala na Národní třídu, kde položila svíčku.

Vzhledem ke zmíněné pandemické situaci se pochopitelně našla i spousta lidí, která bujaré oslavy 17. listopadu odsuzovala. „Bohužel se momentálně svým chováním o tuto svobodu opět připravujeme. Svou bezohledností vědomě ohrožujeme tisíce lidí/dětí a stovky zdravotních pracovníků vystavujeme neskutečně náročnému pracovnímu vypětí. Nespočet pracovníků ve službách to opět odnese krachem. A co ty děti? Pro koho se snažíme, pro koho žijeme?” ptala se jedna z uživatelek pod snímkem podnikatele Karla Janečka, který Den boje za svobodu a demokracii slavil na náměstí v Brně.