Terezu H. zadrželi celníci na letišti v Láhauru v lednu 2018. V kufru mladé Češky našli tehdy bezmála devět kilogramů heroinu a za pašování drog dostala u soudu osm let a osm měsíců natvrdo. I když se proti rozsudku Tereza ihned odvolala, na druhé stání čekala další dva roky.

Díky proslulému právníkovi Saif Ul Malúkovi se po měsících beznaděje dostal případ konečně před soud. Kvůli nedostatku důkazů a chybám v procesním řízení nakonec zprostili Terezu H. obvinění.

Cesta z Pákistánu ale není tak jednoduchá, jak to vypadalo. Ačkoliv měla být pašeračka po pár dnech od verdiktu na cestě domů, ani po dvou týdnech neopustila brány věznice.

Tereza H. je stále ve vězení

"Česká občanka se stále nachází ve věznici v Pákistánu, odkud může být propuštěna až po vyhotovení písemného rozsudku. Očekáváme vyhotovení rozsudku a následně odlet do České republiky v průběhu tohoto nebo spíše příštího týdne," potvrdila tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Eva Davidová webu eXtra.cz.

Osvobozená pašeračka mohla opustit vězení už pár dní po vynesení rozsudku, narazila ale na přetížené místní úřady.

Soudce Ali Báqir se podle jednoho z právníků Češky, Ashkara Dogara, prý kvůli nabitému programu ještě nedostal k vyřízení potřebné dokumentace.

Na soud čekala roky, bude se propuštění pašeračky protahovat?

Tereza H. na odvolací soud čekala od roku 2019 až do letošního listopadu, právě kvůli vytíženosti soudců. Nyní se proto z pochopitelných důvodů obává, aby vydání propouštěcích dokumentů netrvalo další dlouhé měsíce.

Aktuálně Češce nikdo nedokáže slíbit, kdy se jejímu případu budou věnovat. Situace už se táhne třetí týden a zatím to vypadá, že místní úřady s vystavením propustky příliš nespěchají.

Tereze H. tak nezbývá než doufat, že se nad ní soudce slituje a co nejdříve podepíše potřebné papíry, aby po čtyřech letech mohla konečně opustit nenáviděnou věznici.

Pašeračka si na propustku ještě minimálně pár dní počká

Související články