Je situován v té části Čech, kde jiný není. Odpoledne strávené právě zde s rodinou bude určitě příjemné a vydařené. Že nevíte, o čem je řeč? Navštivte chomutovský zoopark! Je vážně vhodný pro děti.

Pro dobrou orientaci

Pokud si vyberete cestu autem, můžete ho nechat na parkovišti, které je dostatečně velké a je bezprostředně blízko zooparku. Pokud máte psa, můžete ho vzít s sebou. Při vstupu do areálu dostanete spolu se vstupenkou i přehlednou mapku celého areálu, která vám usnadní orientaci a zároveň vám umožní vybrat si trasu, která vás nejvíce zajímá. Pokud se zde rozhodnete strávit celý den, stihnete zahradu projít doslova křížem krážem a nic nevynecháte. Ve stínu stromů, které cestu lemují téměř po celé délce trasy, tu je příjemně i v horkých dnech. Svlažit se můžete také vodou, která v jedné části teče podél cesty uměle vytvořenou kamennou stružkou.

Lokálka Amálka

Ať je vedro nebo prší, chomutovským zooparkem vás proveze lokálka Amálka. Tento motorový vláček vás poveze klasickou částí parku, projížďka je doprovázena odborným výkladem. Dobrodružnějším povahám bude vyhovovat spíš Safari Expres. Tím se dostanete do „Eurovýběhu“, ve které se volně pohybují zubři, mufloni a nově také skotský náhorní skot. Na rozdíl od Amálky jsou tyto výlety závislé na počasí, v deštivém dni je zvýšená pravděpodobnost rozbahněného terénu a riziko uvíznutí soupravy.

Je libo trochu Holandska?

Další místní zajímavostí je hrázděný statek, který se nachází přímo v areálu. Jeho součástí je také ukázka zemědělských strojů a techniky. Statek je ukázkou typické krušnohorské architektury. Umožňuje také rozšíření chovu původních krušnohorských plemen. Za statkem je umístěn větrný mlýn holandského typu. Mlýn je funkční, takže se v něm může provádět i ukázka mletí obilí.

Adoptujte, podporujte

Adopce zvířat je projektem častým a oblíbeným ve většině ZOO nebo zooparků. Jde o druh sponzoringu, ze kterého je financováno zvířátko, které si vyberete. Pokud si vyberete zvíře, které chcete adoptovat, obdržíte adopční list a na základě smlouvy se stáváte na rok jeho náhradními rodiči. Financováním vybraného zvířátka umožňujete, aby byly finance zooparku investovány třeba do modernizace výběhů nebo na údržbu. Jediným zvířátkem, které si tu adoptovat nelze, je ropák, který je zde raritou. Jeho výběh je plný pneumatik a jediné, co mu nedělá dobře, je možná příliš čerstvý vzduch.

Největších úspěchy zooparku – nová mláďátka

Ve středu 28. 2. 2007 světlo světa spatřilo tulení mládě. Porod se odehrával bez větších komplikací, bylo pouze nutné umístit na kraj bazénu zábranu, aby malý tuleň nespadl do vody. Rodí se totiž na souši a má hustou bělavou srst, která při styku s vodou působí jako houba a mládě by se utopilo. Teprve po první výměně srsti smí do vody. Tulení kluk vážil 13 kg a měřil 97 cm a jedná se o desáté mládě samice Taške.

Od zahájení provozu skanzenu, v květnu 2007, patří mezi obyvatele Krušnohorského statku i jeden beran a tři ovce. Malé stádo ovcí se rozrostlo letos v únoru o dvě jehňata.

Mezi první mláďata narozená během letošního jara (4.3.) patří v chomutovském zooparku také sameček velblouda dvouhrbého. Porod byl s ohledem na zkušenosti z minulých let očekáván až o pár týdnů později, proto byla samice Lena také jako každý jiný den ve svém výběhu. Díky tomu tak mohli nečekanému porodu přihlížet i návštěvníci zooparku.

V noci 22. 5. 2008 se narodilo další hříbě u shirských koní. Tentokrát je to klisnička. Návštěvníci se s ní mohou setkávat ve venkovním výběhu už nyní.

Mláďata kočky divoké, která se zde letos na jaře narodila chovnému páru, se připravují k vypuštění do volné přírody. Mláďata právě obdržela identifikační čipy.

Chomutovský zoopark

Kde: Přemyslova 259, Chomutov
Vstupné: Dospělí 65 Kč, děti 40 Kč
Web: www.zoopark.cz