Muzeum na hradě

Na místě dnešního areálu stával v 11. století gotický hrad Přemyslovců. Na začátku 18. století však byla opevněná stavba téměř celá zbořena a na jejích základech vyrostl skvostný barokní zámek. Později byl klasicistně upraven a o několik let poté změněn na lazaret.

Zbraně i kamenina

Opevněný areál hradu a zámku v sobě skrývá lákavé historické interiéry s unikátní malířskou výzdobou a dobovým mobiliářem. Po úpravách v roce 1910 byla budova zámku upravena potřebám muzea, v němž se dnes nachází expozice mapující historii Znojemska. Její součástí jsou nejrůznější sbírky, mimo jiné sbírka starých tisků a nábytku, loveckých a vojenských zbraní nebo výstava vranovské a znojemské kameniny. Zajímavá je také prohlídka hradního podzemí a samotného hradu, v němž najdete expozice historie řemesel a přírodovědné sbírky.

Tip Kafe.cz

Znojemský hrad je otevřen pouze v sezóně, a to od dubna do konce září. V dubnu jej můžete navštívit poslední soboty a neděle od 9 do 17 hod., od května pak každý den mimo pondělí ve stejném čase. Více informací najdete na www.znojmuz.cz.

Záhadná sklepení

Město Znojmo však nemá jen zdejší hrad, ale také mnoho dalších památek. Velmi lákavá jsou především stará sklepení v měšťanských domech z 15. až 17. století. Nacházejí se na náměstí a vstup do nich je přímo proti radniční věži.

Tip Kafe.cz

Labyrint chodeb ve Znojmě se rozprostírá ve čtyřech patrech a dohromady je dlouhý 30 km. Díky tomu patří k největším bludištím ve střední Evropě. Navštívit ho můžete od dubna do října, avšak pořádají se zde i mimořádné vstupy – například v prosinci se konají prohlídky s pohádkou. Skupiny si pak mohou telefonicky dohodnout individuální termíny návštěvy.

Znojemský klášter

Klášter minoritů byl založen ve 13. století, kdy ve Znojmě rostl jeden kostel za druhým. V roce 1534 byly objekty odevzdány františkánům, jejichž řád však byl později císařem Josefem II. zrušen. Klášterní krypta, přírodovědecké expozice, sbírky orientálních zbraní, to vše je tu možné vidět. Zrenovovaný církevní komplex dokumentuje důležitost, jakou se město Znojmo v minulosti pyšnilo.

Mystická krypta

Budova kláštera je zajímavá už svojí architekturou. Pozoruhodná v tomto smyslu je především křížová chodba, rajský dvůr a kapitulní síň. Mystickým dojmem pak působí klášterní krypta. V budově kláštera se nachází Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Jeho expozice sestávají z rozličných přírodovědných sbírek, a také ze sbírek řemeslných, jako je například expozice kovářství. Další zajímavou částí muzea je soubor orientálních zbraní. Unikátní kolekci nabízí archeologická sbírka. Mapuje historii osídlování Znojma i celého regionu.

Tip Kafe.cz

Klášter minoritů můžete navštívit ve všední dny od 9 do 11.30 hod. a od 12 do 17 hod. Od května do září je otevřeno i v sobotu a v neděli. Více najdete na www.znojmuz.cz.

Rotunda sv. Kateřiny

Národní kulturní památka – románská rotunda sv. Kateřiny – je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě. Její význam spočívá především v unikátní malířské výzdobě – řada maleb pochází ještě z 11. století. Právě díky nim je neustále monitorováno mikroklima interiéru a v závislosti na něm je také možné rotundu navštívit. A věřte, že za prohlídku opravdu stojí!

Tip Kafe.cz

Rotunda je přístupná veřejnosti pouze od dubna do září, v případě příznivých podmínek i během října. Vzhledem k unikátnosti této památky však prohlídka probíhá jen jednou za hodinu a dovnitř není vpuštěno více než 10 osob. Vstupné činí 90 Kč a otevřeno je o dubnových víkendech, od května pak denně kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. Ale pozor – v případě deště platí zákaz vstupu…

Informace na internetu:

Kafe.cz radí:

Ušetřete se Znojmo City Card!
Chystáte se na návštěvu znojemských památek? Pak si určitě nezapomeňte pořídit Znojmo City Card. Koupí této pohlednice za 180 korun získáte možnost navštívit sedm znojemských památek a navíc slevy ve vybraných hotelích, restauracích a obchodech. Karta se ale nevztahuje na návštěvu rotundy. Koupíte ji na informačních centrech a ve všech zapojených památkách.