Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Znáte nejpodivnější zvířata světa?

Zdroj:

Stále se hovoří o tom, jak je Země člověkem drancována, jak klimatické změny ohrožují flóru, jak mizejí různé druhy fauny. Objevují se však i pozitivní zprávy: existují tisíce živočichů, o nichž nemáme ani tušení.

Kuala Lumpur konec letošního dubna: tým expertů ze Světového fondu na ochranu přírody předložil pozoruhodné závěry výzkumu, který od roku 2007 probíhá v tropických pralesích ostrova Borneo.

Na území o rozloze 220 000 km2 našli na 120 nových druhů živočichů! Jeden z nich je například slimák, který na partnerku vystřeluje jakési vápenaté šipky lásky, jimiž jí dodává hormony pro lepší reprodukční schopnost. Mezi obry patří nový druh strašilky (Phobaeticus chani) s téměř půlmetrovým tělem.

Od roku 2000 probíhá výzkum v Mexickém zálivu. Také ten přinesl řadu zatím nepoznaných živočichů.

Tak třeba ušatá chobotnice, která si vysloužila přezdívku Dumbo (podle útvarů, které připomínají uši slona, ale ve skutečnosti chobotnici slouží k pohybu ve vodě). A v tomto případě nejde o žádného drobečka: měří přes dva metry!

Velká překvapení zažívají také oceánologové v rámci dlouhodobého projektu Sčítání mořského života. Během prohledávání Středoatlantského hřbetu našli v hloubkách od jednoho do pěti kilometrů téměř 18 000 druhů různých živočichů!

Jen ve vzorcích usazenin a bahna identifikovali na 680 různých druhů milimetrových živočichů, přičemž dosud vědecky popsáno bylo jen sedm. Oceán je pro nás pořád jakýsi pozemský vesmír.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Test

Test: Jak moc znáte seriál Arabela?

Oblíbený seriál Arabela se na televizní obrazovky vrací se železnou pravidelností. K dispozici je také na DVD, takže jeho milovníci si mohou přijít…

Akční letáky