Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zlín: Do unikátní ZOO i v zimě

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

Kdo by neznal ZOO a zámek Lešná – vždyť patří k nejkrásnějším u nás. Navštívit je s dětmi můžete po celý rok. Ale není to jen ZOO, co můžete ve Zlíně vidět.

Historie psaná špičkou bot

První písemné zmínky o městě najdeme už ve 14. století. Počátkem 19. století se ve Zlíně začala vzmáhat řemesla, hlavně ševcovství a soukenictví. Významný mezník však přišel v roce 1894. Tehdy osmnáctiletý Tomáš Baťa tu založil továrnu na výrobu papučí. Impérium se rozrůstalo i během meziválečných let. Po druhé světové válce schramstl obuvnické závody stát, Baťovo jméno se přestalo zmiňovat a ze Zlína se stal Gottwaldov. Naštěstí jen na čas. Dnes je Zlín městskou památkovou zónou, ze které je odkaz průmyslníka Bati cítit na míle daleko. Turisty vítá město obuvníků s otevřenou náručí a nabízí mnohé zajímavosti, takže na své si tu přijdete i s malými dětmi. Tak co vzít rodinu a vyrazit za krásami Zlína?

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

S dětmi do pěti světadílů

Srdcem Zlína a živoucí tepnou města je náměstí Míru. Když projdete kolem radnice, obklopí vás zelený park. Stačí udělat pár kroků, abyste přišli k jedné z nejvýznamnějších staveb –zámku. Krásně zrenovovaná budova je celoročně otevřená pro veřejnost a nachází se v ní Muzeum jihovýchodní Moravy. Dospělé zaujmou expozice věnované významným zlínským osobnostem, dětské oči zase rozzáří místnosti zasvěcené dobrodružství. Ve třech zámeckých pokojích se totiž nachází cestovatelská expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly. Suvenýry, fotografie ze všech tajemných koutů světa i mince z dávno neexistujících států, to všechno tu mohou vidět. Muzeum navíc často pořádá soutěže pro děti, tak proč malé návštěvníky nezapojit?

Tip Kafe.cz
Vše o muzeu najdete na www.muzeum.zlin.cz. Otevřeno je denně kromě pondělí. Za vstup zaplatí dospělí 30 Kč, děti 15 Kč a rodinné vstupné vás vyjde na 50 Kč.

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

Navštivte svět filmu

Aby toho nebylo málo, je součástí výstavních prostor i vše o zlínských filmových ateliérech, které původně vznikly jako součást impéria Tomáše Bati. Později zlínské ateliéry proslavily osobnosti jako Hermína Týrlová nebo Karel Zeman, tvůrce nezapomenutelného Vynálezu zkázy a dalších skvělých filmů. Mnohé z filmových loutek jsou také v expozici vystaveny.

Město z červených cihel

Další historickou stavbou Zlína je krásně zrekonstruovaný hrad na okraji města, ve čtvrti Malenovice, který pochází z poloviny 14. století. Mezi místními se dodnes říká, že z něj vedly tajné chodby do dalekého okolí, které byly zavaleny až při stavbě kanalizace. Dnes se hradem občas prohánějí princové a princezny. Slouží totiž filmařům k natáčení pohádek.

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz
Hrad v Malenovicích je až na výjimky od listopadu do března uzavřen. Než se na něj vydáte, ověřte si aktuální otevírací dobu na http://sweb.cz/hradmalenovice.

Zaostřeno na boty

Mnohé stavby v srdci Zlína nesou jasnou pečeť funkcionalismu. Mezi nejvýznamnější patří budova svitavského mrakodrapu, který býval před druhou světovou válkou nejvyšší stavbou v zemi. V jeho útrobách se dnes ukrývá ojedinělé muzeum obuvnictví.  

Tip Kafe.cz
Muzeum obuvnictví je otevřeno i v zimní sezóně, s výjimkou měsíce ledna. V době Vánoc je můžete navštívit mezi 27. a 29. prosincem. Otevřeno je 10-12 a 13-17 hod. a vstupné pro dospělého činí 40 Kč, pro děti potom 15 Kč. Více informací na http://www.muzeum.zlin.cz/.

Domek Tomáše Bati

Kousek od centra stojí bývalý dům Tomáše Bati, rovněž ve funkcionalistickém hávu. Na první pohled se jedná o nenápadnou stavbu, více ale napoví její interiér. Obývací pokoj a kuchyně v přízemí jsou zařízeny nábytkem a doplňky z první poloviny 20. století. V prvním patře je v dětském pokoji expozice vývoje baťovského bydlení, v ložnici je sezónní výstava představující domy vedoucích baťovských představitelů a ukázky oděvu, obuvi a doplňků z první poloviny 20. století.

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz
Návštěvu Baťova domku si nechejte na jaro či léto. Je totiž otevřen pouze v období květen až září. Veškeré informace najdete na www.muzeum.zlin.cz/zamek.htm.

Tváří v tvář žirafě

Pokud se do Zlína vydáte, nezapomeňte navštívit jednu z hlavní atrakcí: Zoo Lešná. V areálu, který přímo vybízí k příjemné procházce, najdete i krásný zámek, jehož brány jsou pro turisty otevřené – bohužel pouze v sezóně. Kromě stylového vybavení, nábytku, zbraní a obrazů můžete obdivovat i malé přírodovědecké muzeum.

Tip Kafe.cz
Zámek Lešná se nachází v areálu zoologické zahrady a je otevřen od dubna do října. Jeho prohlídka trvá 45 min. a vstupné pro dospělého činí 45 Kč, pro děti potom 25 Kč.

ZOO se světovým unikátem

Hned vedle zámku se rozkládá krásná zoologická zahrada. Byla založena už v roce 1929 a během následujících let se rozrostla do nebývalých rozměrů. Dnes obsahuje kromě volných výběhů také řadu pavilónů, mimo jiné opičí. V bazénu se prohánějí lachtani, které můžete pozorovat přes sklo prakticky z očí do očí. Ve vedlejším výběhu najdete dravé šelmy. Světovým unikátem je výběh jelenů, muflonů a daňků. Stačí projít zvláštním koridorem, aby se člověk dostal až ke stádu, které může obdivovat z několika metrů.

Zdroj: CzechTourism, Profimedia.cz

Hala Yucatan: Světový unikát

Fascinující je i pavilón žiraf, které se pasou přímo pod vámi. V říjnu 2006 byla otevřena tropická hala Yucatan, která nemá v Evropě obdoby. Svůj domov tu našlo více než 20 druhů zvířat a roste zde 1 700 rostlin. Kromě toho hala nabízí i setkání s dávnou civilizací Majů, která se na Yucatánském poloostrově rozvíjela a vzkvétala před více než tisícem let. Však sem také vstupujete mayskou svatyní…

Tip Kafe.cz

Zoo je otevřená celoročně. V prosinci a lednu ji můžete navštívit od 8.30 do 16.00 hodin. Vstupné je 90 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti. Informace najdete na www.zoozlin.eu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky