Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zlaté české ručičky: Nové vynálezy Made in Czech

<p>Student kybernetiky a robotiky na ČVUT v Praze Radim Laga sestrojil přístroj, který možná bude sc
<p>Student kybernetiky a robotiky na ČVUT v Praze Radim Laga sestrojil přístroj, který možná bude sc
Zdroj:

Čech vymyslel vonící ponožky s vitaminy, které odpuzují klíšťata! Víte to? Jsme národ malý, ale s koumavými jedinci. Že máme na kontě vynálezy jako kontaktní čočky, kostkový cukr, lodní šroub, lék proti rakovině i remosku, se ví. O řadě nových objevů české provenience tuší málokdo. Třeba…

Martin Miklica, absolvent Vysokého učení technického v Brně, vymyslel skleník pro Mars! Do prestižní mezinárodní soutěže Elektrolux Design Lab 2009 vytvořil robota Le Petit Prince.

„Získal jsem tím patnáct minut slávy, o kterých mluvil Andy Warhol,“ řekl s nadsázkou mladík, který poté začal studovat v nizozemském Rotterdamu.

Robotický skleník se stará o rostlinu umístěnou v prosklené části. Poskytne jí vše, co potřebuje, navíc komunikuje s dalšími roboty skleníky o tom, jak se daří jejich svěřencům.

Supertrvalý nosič

Patent na nejodolnější disk, který vydrží 160 let, má Česko pár měsíců. Data Tresor Disk je dílo pracovníků české firmy NorthernStar.

Pro záznamové médium, jež odolá větru, slunci, UV záření, vlhku, hluku, radiaci aj., našli tvůrci inspiraci v Mezopotámii – v keramických destičkách.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky