Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ženám se zdraží pojistky!

Zdroj:

Jen tři měsíce zbývají ženám, aby si sjednaly životní pojištění za starých, výhodných podmínek. Tradičně ho měly a zatím ještě mají levnější než muži. To ale končí.

Na základě rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie budou muset pojišťovny od 21. 12. 2012 důsledně „uplatňovat pravidlo stejného přístupu k oběma pohlavím“.

V praxi to znamená, že už nebudou moct jako dosud na základě statistiky úmrtnosti (pravděpodobnost dožití vyššího věku) stanovovat rozdílné sazby pro muže a ženy. Příslušnice slabšího pohlaví platily méně proto, že se v průměru dožívají vyššího věku než muži, a jsou tudíž pro pojišťovny méně rizikové.

Rozdíly ve výši pojistného mezi muži a ženami se měly podle unijní směrnice odstranit nejpozději do konce roku 2007. Pojišťovnám se ale podařilo získat výjimku, která končí právě letos v prosinci.

Až 80 procent navrch

U nových smluv musí tedy být už sazby pojištění sjednocené. Toto opatření zdraží ženám například rizikové pojištění až o 80 %. Průměrný růst ceny jejich pojištění by měl činit 30 %.

„Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun zaplatí místo nynějších zhruba 1 200 Kč měsíčně téměř 2 200 Kč,“ uvedl ředitel produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny Vladimír Dvořák s tím, že se zatím jedná o předběžné výpočty. Muži by mohli naopak na sbližování sazeb mírně ušetřit.

V Česku uzavírají životní pojištění hlavně muži - jako živitelé rodin. Se stoupajícím počtem samoživitelek však pozvolna roste množství pojištěných žen. V současné době se pojišťovny snaží ženy motivovat k uzavření smlouvy ještě za starých podmínek a lákají je na různá zvýhodnění. Například Wüstenrot nabízí k pojistkám navíc úrazové pojištění dětí zdarma.

Jak to bude?

  • Zdražení životního pojištění pro ženy se bude týkat jen nových pojistek uzavřených po 21. prosinci 2012.
  • Se zvýšením ceny musejí počítat také ženy, které budou chtít v budoucnu u staré pojistky zvýšit cílovou částku. „Podmínkou udržení současné výhodnější pojistky je, že klientka nebude chtít na smlouvě nic měnit,“ vysvětluje Vladimír Dvořák.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky