Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vzniká čip pro hypochondry

Zdroj:

Ještě před deseti lety museli nemocní lidé s sebou vláčet monitorovací přístroje v batozích. Dnes váží pár gramů.

Mám přítele Dušana, který je zarytý hypochondr. Stále se sleduje, vynáší si grafy teploty a nechává na sobě provádět všemožná pozorování. Není to tak dávno, co asi půl roku nosil na hrudi ve dne v noci přístroj EKG, napájený akumulátorem z batůžku na zádech. Nic moc pohodlného.

Pro Dušana a jemu podobné máme výbornou zprávu. Na univerzitě v americkém Oregonu zkonstruovali přístroj o rozměrech a váze poštovní známky, který dokáže ohlídat všechny důležité životní funkce! Je to vlastně čip na samolepce, již si můžete nalepit, kam chcete, nejlépe ale blízko srdce.

Energie z mobilu

Zařízení snímá tep, tlak krve, fyzickou aktivitu člověka, vlny EEG, tělesnou teplotu, rytmus dýchání a další hodnoty. Energii si přitom velmi chytře bere z vln, které vysílají naše mobily!

„Známka“, již nyní lze vyrábět zhruba za stokoruny a v budoucnu za desetikoruny, může sloužit lékařům jako zdroj informací, které vyhodnotí jednou za čas. Nebo se z ní po jednoduché úpravě stane „hlídač života“, který záchranné službě ihned ohlásí jakékoli mimořádné úkazy.

Lékaři soudí, že do 10 let budou tyto „známky“ běžné jako acylpyrin. Dušane, těš se!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky