Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výprava za šikmými věžemi

Zdroj: Profimedia.cz, kirche-suurhusen.de, comune.pisa.it

Co se vám vybaví, když se řekne šikmá věž? Většině z vás nejspíše ta v Pise. Víte ale, že titulem „vůbec nejšikmější věž světa“ se pyšní úplně jiná stavba?

Suurhusen (Německo)

Ano, míříme do Německa. V severoněmecké obci Suurhusen je totiž kostel s věží vyšší než 27 metrů, která má odklon 5,07 stupně od své osy. Její mnohem proslulejší italská konkurence je odkloněna jen o 3,97 stupně. Kostel v Suurhusenu pochází z první poloviny 13. století a původně býval součástí opevnění. V polovině 15. století ho místní obyvatelé asi ze čtvrtiny zbourali a vystavěli věž, díky níž bude obec v německém východním Frísku možná v budoucnu světově známá.

Šikmá věž Suurhusen

Pisa (Itálie)

Překrásné italské město se rozkládá po obou březích řeky Arno. Původně přístavní město se dnes důsledkem naplavenin nachází přibližně 10 kilometrů od pobřeží. V tomto pozoruhodném městě najdete na jediném náměstí hned čtyři skvosty italské architektury. Ano, nejproslulejší je šikmá věž (Torre Pendente). Po naklonění, ke kterému došlo zcela náhodně díky měkkému podkladu z naplavenin, byla stavba přerušena a dokončení se věž dočkala až v roce 1350. Z jejího vrcholu je krásný výhled.

Šikmá věž Pisa

Kafe.cz doporučuje:

Tohle v Pise rozhodně neopomeňte!

Pisa

Dóm a Baptisterium

Uprostřed náměstí stojí Dóm, jehož fasáda se čtyřmi řadami sloupů nad sebou společně s bronzovými dveřmi od Bonanna Pisana a jedinečnými interiéry tvoří impozantní celek. Další památkou je Baptisterium, v jehož interiérech o průměru 35 metrů se nachází překrásná osmiboká křtitelnice a kazatelna od Pisana.

Composanto

Hřbitovní budova Composanto má tvar obdélníku a byla postavena jako křížová chodba. V interiéru se nachází více než 600 náhrobků, skulptur a antických sarkofágů. Zdi jsou zdobeny freskami s výjevy z bible.

Kafe.cz zjistilo:

Nová nejšikmější věž

Šikmá věž - Arabské emiráty

Věže v Suurhusenu a Pise budou mít koncem roku vážnou konkurenci. Přímo v hlavním městě Spojených arabských emirátů totiž právě vzniká rozsáhlý komplet, jehož dominantou bude úmyslně nakloněná šikmá věž, a to o osmnáct stupňů. Se svou výškou 160 metrů a největším nakloněním už byla zapsána jako nejšikmější věž do Guinnessovy knihy rekordů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky