Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výlet: Zámek, papír a lázně? Velké Losiny

Zdroj: Czech Tourism, Profimedia.cz

Máte zvídavé děti nebo vnoučata? Vyjeďte do Velkých Losin, které nabízejí prohlídku nádherného renesančního zámku a ukázku výroby tradičního ručního papíru.

Jan mladší ze Žerotína

Papírnu dal vybudovat na konci 16. století v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína, který pro město i region vykonal mnoho dobrého – kromě výstavby renesančního zámku se mu také připisuje založení sirných termálních koupelí a farního renesančního kostela sv. Jana Křtitele.

Kdo dneska ještě píše na papír…

Během staletí se v držení papírny vystřídalo mnoho papírnických rodin a mistrů. Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším stále pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde doposud vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro vysokou kvalitu a neobvyklou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely a rovněž v knižní, umělecké a restaurátorské praxi. Pokud máte v úmyslu papírny navštívit, je ovšem nutné se dopředu objednat, poněvadž o tuto raritu je ze strany veřejnosti velký zájem.

Kladivo na čarodějnice!

Zámek Velké Losiny nabízí dvě prohlídkové trasy otevřené od jara do podzimu. První z nich je samotná prohlídka zámku s mnoha sály, salonky, knihovnou, zbrojnicí a zámeckou kaplí. Druhým okruhem je rozlehlá zámecká obrazárna. Zámek má ale i temné období. Jsou jím nechvalně známé čarodějnické procesy v 17. století, známé z knížky Kladivo na čarodějnice Václava Kaplického a stejnojmenného filmu Otakara Vávry. Tuto skutečnost připomíná v rámci prohlídky také přístupný Čarodějnický sál.

„O vodách hojitelných, aneb teplicech moravských“

Historie sirných a termálních lázní sahá až do 16. století a řadí je tak mezi nejstarší moravské lázně, o kterých je napsána obsáhlá studie lékaře Tomáše Jordána z Klauseburku. Lázně přitahují pozornost díky léčebným účinkům koupelí, otevřeným termálním koupalištím a rozsáhlým anglickým parkem v okolí, který vybízí k procházkám a »korzování«.

Otevírací doba zámku:

V říjnu je možno navštívit zámek v soboty, neděle a o svátcích od 9 – 12 hodin a od 12.30 do 16 hodin.

Vstupné

Dospělý 70 Kč
Senior 40 Kč
Dítě 40 Kč
Rodinné 180 Kč

Otevírací doba papírny

Říjen až prosinec pondělí až pátek od 9 – 16 hodin. V sobotu a neděli od 9 – 12 hodin a od 12.30 – 16 hodin.

Vstupné

Plné 80 Kč
Snížené 45
Rodinné 200 Kč (2 dospělí, 2 děti)
Cizojazyčný výklad 110/1 osoba

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky