Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výlet s dětmi? Jedině do skanzenu

Zdroj: Profimedia.cz

Teplý jarní víkend přímo láká k rodinnému výletu. Kam se ale u nás s dětmi vypravit, když nechcete na zámek a na koupaliště to ještě není?

1. Valašské muzeum v přírodě

Místo: Rožnov pod Radhoštěm

Zvláštní znamení: Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě.

Valašské muzeum v přírodě bylo založeno již v roce 1925 a je nejstarším ve střední Evropě. Uprostřed krásné přírody se rozkládá hned několik areálů. Nejnavštěvovanějším je Dřevěné městečko, kde v hlavní sezóně probíhají zajímavé kulturní a společenské programy. Během tři čtvrtě hodinové prohlídky uvidíte nejrůznější dřevěná stavení, např. sýpky, stodoly, hospodu apod. Nejmladším areálem je naopak Mlýnská dolina, kde najdete nejrůznější stavby na vodní pohon. Děti zaujmou i volně žijící zvířata – ovce, kozy či osli.

Otevírací doba: Denně kromě pondělí od 9 do 17 hod. Mlýnská dolina je otevřena od 1. 5.

Více informací: www.vmp.cz

Valašské muzeum v přírodě

2. Skanzen lidové architektury

Místo: Přerov nad Labem

Zvláštní znamení: Čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě.

Celkem 33 objekty se může pyšnit skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem. Byl založený v roce 1967 a předvádí život venkovského lidu a lidovou kulturu ve středním Polabí od 18. do 20. století. Až do 19. května zde navíc můžete navštívit tradiční velikonoční výstavu Jaro na vsi.

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 17 hod.

Více informací: http://polabskemuzeum.cz

Skanzen lidové architektury

3. Skanzen Strážnice

Místo: Strážnice

Zvláštní znamení: Každý měsíc se konají zajímavé doprovodné programy

Skanzen Strážnice je veřejnosti přístupný od roku 1981. Uvidíte zde celkem 64 objektů, které se dělí podle jednotlivých oblastí Slovácka, například Moravské Kopanice, luhačovické Zálesí či Horňácko. Najdete zde také areál vodních staveb, lučního hospodářství či vinohradnických staveb. Skanzen zahajuje sezónu 26. dubna, kdy máte zároveň možnost vidět pořad Stavění máje. Pravidelný provoz pak začíná 1. 5.

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 16 hod., o víkendu do 17 hod.

Více informací: http://skanzen.nulk.cz

Skanzen Strážnice

4. Muzeum lidové architektury Zubrnice

Místo: Zubrnice

Zvláštní znamení: Nejmladší skanzen v Čechách.

Stará historická vesnice v Českém Středohoří se stala základem pro nejmladší skanzen u nás, který najdete v Zubrnicích. Veřejnosti je zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti s včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Uvidíte zde také vesnickou školu, starý obchod a kostel, kde se pořádají pravidelné výstavy. Za prohlídku stojí také mlýn. Skanzen pořádá různé akce pro celé rodiny, například v květnu mate možnost navštívit tradiční Zubrnický májový jarmark (letos proběhne 9. a 10. května).

Otevírací doba: v dubnu středa až neděle od 9 do 16 hod., od května denně kromě pondělí 9 až 18 hod. Mlýnské údolí je přístupné až od května.

Více informací: www.zubrnice.cz

Muzeum lidové architektury Zubrnice

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky