Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vyberte si správné hovězí

Zdroj:

Hovězí a telecí maso není tak oblíbené jako drůbeží (především kvůli ceně), je to ale výborný zdroj kvalitních bílkovin, který nemá příliš tuku.

Využití v kuchyni je opravdu mnohostranné - lze ho upravovat pečením, dušením, smažením, grilováním i vařením. Můžeme z něj vykouzlit pokrm pro každou příležitost.

Nejlepší maso na minutky musí mít pravidelnou síť tukových žilek, které mu dodávají chuť a šťavnatost. Barva je samozřejmě velmi specifická a je dána původem, plemenem, pohlavím, rozmanitostí krmení, způsobem porážky zvířete apod.

Nejlepší je ukládat maso do spodní části chladničky, aby se nedostalo do styku se syrovými potravinami.

Spotřebujte brzy

Maso nebalené či mleté a malé kusy telecího se doporučují spotřebovat v den nákupu. Hovězí i telecí se však dobře mrazí, takto vydrží až rok. Na rozmrazování nespěcháme, nejlepší je nechat ho přes noc v lednici.

Jak si nejlépe připravit chutný steak? „Ideální je hovězí plec Chuck tender zn. Moje maso,“ doporučuje Václav Tringela, manažer prodeje maso a uzeniny, SPAR ČOS.

„Jde o steakové maso původem z USA, které je chuťově velmi výrazné a šťavnaté. Vyndáme ho z lednice, potřeme olivovým olejem a necháme asi hodinu odpočinout při pokojové teplotě. Pokud bychom ho dali ihned na pánev, došlo by k tepelnému šoku a maso by ztvrdlo.

Můžeme ho lehce opepřit, ale nikdy ho před opékáním nesolíme, protože by ztvrdlo. Na rozpálenou pánev již nepřidáváme olej, díky tomu se steak „přichytí“. V žádném případě ho neodtrháváme, ale počkáme, až se po třech až čtyřech minutách „pustí“.

Obrátíme a postupujeme stejně. Poté ho vyjmeme na čtyři minuty z pánve, aby se uvnitř rovnoměrně rozprostřela šťáva. Pánev necháme zchladnout na teplotu 150 °C a teprve pak na ní maso dopečeme do finální úpravy (rare, medium nebo well done). Solíme těsně před servírováním. Jako přílohu bych doporučil dušenou zeleninu.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky