Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vy ještě nemáte Facebook ani ICQ? Žijete vůbec?

Zdroj:

Facebook, icq, skype - pojmy, které sviští ve slovníku hlavně mladých. Do kontaktu s nimi přichází stále více lidí. Z obýváku se tak spojí s celým světem. Podívejme se tedy, jak se technologie za několik let změnily.

Koncem 20. století měla už většina studentů (dnešní třicátníci) přístup na internet. Tehdy to bylo něco úchvatného a nového, číst a prohlížet webové stránky, informace a obrázky z celého světa. A posílaly se už i e-maily.

Fenomén té doby byl chat. Prostřednictvím portálů jako Xchat.cz nebo třeba Seznamka.cz se člověk po krátké registraci dostal do jakýchsi virtuálních místností, kde se textově komunikovalo s dalšími připojenými uživateli. Všichni měli přezdívky, „písmenkovalo“ se o čemkoli. Fotografie se tehdy tak automaticky nevkládaly.

Objevily se už případy, kdy pedofilové donutili dospívající dívky a chlapce na dálku se před kamerou svlékat a obnažovat. Éra virtuální reality je rozjetá. Nesmíme ovšem zapomínat, že protagonisty a tvůrci myšlenek či hanbatého chování jsme pořád my - reální lidé!

Významná data internetu

  • 1969 - do provozu byla spuštěna experimentální síť ARPANET, v říjnu tohoto roku došlo k prvnímu přenosu informací přes počítače. Následovaly další pokusy.

  • 1989 - Brit Tim Berners-Lee v březnu ukázal HTML editor a prohlížeč stránek World Wide Web.

  • 1993 - patent byl uvolněn a provázané hypertextové odkazy www začali používat lidé z celého světa.

  • 1994 - byl vytvořen prohlížeč Netscape Navigator, později Internet Explorer od Microsoftu.

  • 1996 - vytvoření programu ICQ, který umožňuje odesílání a přijímání textových zpráv v reálném čase.

  • 1998 - začalo přidělování doménových jmen a adres IP, vznikla také společnost Google Inc, provozovatel významného vyhledávače.

  • 2001 - byla vytvořena největší internetová encyklopedie Wikipedia.

  • 2003 - společnost Skype stvořila systém pro internetové telefonování.

Zdroj: ČTK (k 20. výročí sítě internet, kráceno)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Test: Kde se neslaví Vánoce?

Test: Kde se neslaví Vánoce?

Ačkoliv se to v dnešní globalizované době nezdá, jsou místa, kde se Vánoce neslaví. A někteří lidé je neslaví dokonce ani v Evropě s křesťanskými…

Akční letáky