Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Všechno nejlepší k svátku, Teodore!

Všechno nejlepší k svátku, Teodore!
Všechno nejlepší k svátku, Teodore!
Zdroj: Profimedia, ČTK, Shutterstock, Wikipedia.org
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Milý Teodore, k Tvému dnešnímu svátku přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí, lásku, spoustu dobrý přátel, holek, ať je dnešek jen Tvůj den, krásně si ho užívej!

Teodor (také Theodor) je mužské křestní jméno řeckého původu. Odvozuje se od řeckého Théodoros, přičemž Théos znamná „Bůh“ a Doron „dar“. Význam jména je tedy „dar boží“, „dar od Boha“, nebo také „chvála boží“. Slovanská obdoba jména má podobný význam a vyskytují se jako Bohdan nebo Božidar. Ve staroslověnštině se vyskytuje také jméno Dětrich. Dřívější česká varianta, dnes již méně zastoupená, je Teodorik. Nositel tohoto jména přináší svým blízkým poselství z nebes, radost a lásku.

Jménem Teodor se v České republice honosí 463 lidí a je 254 nejčastějším jménem dle jmenných statistik.  Domácky se Teodor užívá jako Teo, Teodorek, Dorek, ale také Tedy, Tody nebo Tóďa. Mužské křestní jméno má i svou ženskou obdobu ve jménu Teodora, která také znamená „dar Boží“.

Obdobu tohoto jména najdeme i v jiných evropských zemích jako na Slovenku nebo Polsku, stejně tak v Anglii, Švédsku, Dánsku či Norsku. V Německu se jméno užívá také jako Dietrich či Dittrich. Francouzi ho znají jako Théodore, Portugalci jako Theodore, také Teodóro nebo Deodoro a Italové a Španělé jako Teodoro. V Bulharsku, Makedonii a Srbsku se užívá místní obdoba jména jako Todor (zdrobněliny Toshko, Toshe). Ruskou mutací jména je pak Fjodor. Zajímavostí je, že i maďarská obdoba jména se zachovala jihoslovanské podobě, tedy Todor, Tódor nebo Tivadar.

 

V galerii najdeš významné osobnosti, které mají čest nosit stejné jméno jako ty :-)

 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky